3.12. Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Autor: Marinka Jurković, 2. 12. 2015.

I  MI  SMO  DIO  ZAJEDNICE !

Međunarodni dan osoba s invaliditetom, dan međusobnog poštivanja, obilježava se 3. prosinca u spomen na događaj iz 1956. godine, kada je u rudniku ugljena Bois du Casier u Belgiji izbio požar u kojem su stradala 262 rudara. Ujedinjeni narodi usvojili su 1992. godine rezoluciju za njegovo obilježavanje.

U Republici Hrvatskoj se politika prema osobama s invaliditetom zasniva na suvremenim međunarodnim standardima, koji uključuju i temeljna načela ljudskih prava kao što je načelo nediskriminacije, načelo međuzavisnosti i nedjeljivosti svih ljudskih prava, a što čini nužnim ostvarivanje pristupačnosti svih građanskih i političkih, kao i socijalnih, kulturnih i gospodarskih prava osobama s invaliditetom.

Iako je u Hrvatskoj na snazi Konvencija o pravima osoba s invaliditetom,  društvo osobama s invaliditetom često stvara prepreke. A one su različite: od onih u svakodnevnom životu u dostupnosti  ulaska u određene javne prostore ili zdravstvene ustanove do mogućnosti obrazovanja i  drugih oblika diskriminacije.

Metkovska Udruga osoba s invaliditetom „Prijatelj“ poziva na obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i to 3. prosinca 2015. u 11:00 sati  u Gradskom kulturnom središtu. U obilježavanju će sudjelovati  psihologinja Maja Bonačić koja će govoriti o specifičnim potrebama osoba s invaliditetom, o osobnom iskustvu govorit će paraolimpijac Mihovil Španja dok će o položaju osoba s invaliditetom u našem gradu govoriti socijalna radnica Željka Kraljević iz CZSS Metković.

« Svibanj 2024 »