Dislajkam mržnju

Školski projekt Mi dislajkamo

Mladi informatičari, učenici petih i šestih razreda odlučno su se usprotivili govoru mržnje na internetu.

Razgovarali smo o ljudskim pravima, posebno o pravima djeteta, prisjetili se što znači diskriminacija, nacionalizam i  netolerancija.

Ciljano smo istraživali opasnosti na internetu, pravili sastavke, stripove, prezentacije, prigodne plakate te postavili logo kampanje Dislajkam mržnju na web stranicu škole.

Dislajkamo mržnju!

Veliki broj naših vršnjaka svakodnevno provodi više od jednoga sata na internetu i brojnim društvenim mrežama kao što su Facebook,Twitter, Ask i druge.

Međutim, mnogi od njih i ne znaju da se na tim stranicama skrivaju  razne opasnosti. Nerijetko s druge strane veze čekaju  ljudi zločestih namjera koji iskorištavaju mlade djevojke i malu djecu za svoje strašne ciljeve. Mladi često misle „ da se to ne može dogoditi meni“, ali to se događa baš onima koji tako misle.

Postoji još jedna opasnost, a to je kad se neka skupina djece  usmjeri  na jednoga za koga ocijene da je slabiji i lošiji pa ga počnu nemilosrdno  izazivati i vrijeđati.

Na internetu putem društvenih mreža previše je vrijeđanja kao što su: Glup si! Ružan si!  Mrzim te!.

Molim vas, nemojte to činiti! To može dovesti do strašnih problema u odrastanju.

Dijete kojega tako vrijeđaju izgubiti samopouzdanje i povjerenje u sebe. Neće odrasti sretno i veselo kao ostali!

Zato budite oprezni  i pametno koristite internet!  Pazite na sebe i ne škodite drugima!  Neka vam  internet bude izvor znanja i zabave , a ne mržnje i vrijeđanja

By: Nikola Bošnjak i Josip Butigan, 5.d

ZAŠTO DISLAJKAM MRŽNJU NA INTERNETU

„Svi ljudi rođeni su slobodni, s jednakim dostojanstvom i pravima“- početak je prvog članka Opće deklaracije o ljudskim pravima.

To znači da svi mi, od trenutka rođenja, posjedujemo ljudska prava i  nitko nam ih  ne smije i ne može oduzeti.

Većina ljudi danas koristi internet i on nas povezuje s cijelim svijetom. Putem interneta saznajemo o svijetu i događajima oko nas; internet nam pomaže u učenju i druženju s prijateljima.

Međutim, internet može biti oružje za širenje mržnje , anonimno vrijeđanje  i poticanje na različite oblike nasilja. Koliko može biti koristan, toliko može biti i štetan, taj naš internet!

Teško je biti dobar i činiti dobro, zato se potrudimo da svijetom zavlada ljubav i prijateljstvo, a ne mržnja i nasilje. Neka nam u tome i internet pomogne!

Nemojmo činiti drugima ono što ne želimo da se dogodi nama.

Antonia Cvitković  &  Ivona Jonica, 5.a