STOJI GRAD!

Autor: Ivana Vatović, 18. 11. 2022.

I ove godine 17. studenoga uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježili smo tužnu obljetnicu pada grada Vukovara.

Vukovar je proglašen mjestom posebnog domovinskog pijeteta i ima posebno važnu ulogu u hrvatskoj povijesti. Dan sjećanja u Gradu Heroju obilježit će se 18. studenoga na dan pada grada u neprijateljske ruke. Poznati glazbenik Hrvoje Hegedušić o tom danu je rekao: „Stoji grad i stajao je i dalje i kad je bio pao. Kažu da je Vukovar pao, nije on pao nikad, on je bio razoren, zaposjednut, ali je ostao. I danas stoji i stajat će.“ Rat je sada prošlost, ali nije zaboravljen. Stariji ga pamte, a mladi o njemu slušaju i uče.

Učenici i učitelji naše škole nazočili su prigodnom programu koji je pripremila profesorica hrvatskoga jezika Ivana Vatović. Učenik Luka Toni Batinović interpretativno je pročitao prepoznatljivu pjesmu Hrvoja Hegedušića Stoji grad. Poznatu pjesmu napisao je Hegedušić dok je u narodu vidio nevjericu i strah. Filmska skupina naše škole pripremila je prigodni medijski zapis prema tekstu Priča o gradu Siniše Glavaševića.  Video je pripremila prof. Ivana Vatović, a tekst je čitao učenik Ivan Čupić. Tom prilikom prisjetili smo se teških trenutaka Vukovaraca. Program su moderirale i vodile naše osmašice Mia Vlahić i Petra Pehar, a održan je u predvorju škole uz prigodne plakate koje su pripremile prof. Matea Jerkić i učiteljica razredne nastave Nikolina Jerković sa svojim učenicima.

Povodom današnjeg dana, pored naše školske dvorane, učenici 8. a razreda nacrtali su Vodotoranj, poznati simbol Vukovara i hrvatskoga zajedništva. Nakon prigodnog programa u holu škole, učenici, učitelji i ostali djelatnici simboličnom fotografijom i paljenjem svijeća odali su počast i zahvalili, ne samo Vukovarcima, već svima onima koji su dali svoje živote za nas i našu domovinu, slobodnu i neovisnu Hrvatsku. I naše područne škole u Prudu i Vidu na simboličan način  pokazali su suosjećanje s vukovarskom žrtvom uoči dana pada Vukovara.

Dužnost je svih nas da odamo počast i zahvalnost svima koji su za slobodu naše domovine dali svoj život.

(Video - Priča o gradu)

(Video - aktivnosti)