Misli na sebe – čitaj!

Autor: Katica Salacan, Ana JOGUNICA, 15. 11. 2022.

Mjesec hrvatske knjige je manifestacija - projekt koji se odvija na razini države više od dva desetljeća, a pokrovitelj je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Svake godine tijekom mjesec dana, od 15. listopada do 15. studenoga, brojnim aktivnostima i programima u knjižnicama i školama dodatno se promiče knjiga i čitanje. Ove godine Mjesec hrvatske knjige posvećen je mladima jer je upravo 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih. Stoga i tema glasi Generacija K, čime se ukazuje na postojeće podjele generacija (generacija Y, generacija Z…), a stavlja naglasak na dva ključna pojma – knjigu i knjižnicu. Izabran je moto koji glasi: Misli na sebe – čitaj!

Projekt u našoj školi koordinirale su profesorica Hrvatskog jezika Ana Jogunica i knjižničarka Katica Salacan, a u njemu su sudjelovale učiteljica razredne nastave Dragica Jerković i profesorica Hrvatskog jezika Helena Bjeliš sa svojim učenicima. Brojnim tematskim radionicama poticala se ljubav prema pisanoj i usmenoj riječi: učenici su zajedno sa svojim učiteljicama čitali priče te ih ilustrirali,  pisali sastavke i pjesme, izrađivali straničnike za knjige te izrađivali plakate.

Projekt Veliki čitaju malima provodio se tijekom Mjeseca hrvatske knjige. Profesorica Hrvatskog jezika Ana Jogunica sa svojim učenicama iz 5. c i 8. d razreda odlazila je u učionice prvih i četvrtih razreda učiteljica Suzane Bubalo, Tonćike Popović i Nikoline Jerković te čitala odabrane priče dječjih pisaca. Tijekom Mjeseca hrvatske knjige učenici 5. c razreda odradili su projekt Priča jesenskoga šešira na kojem su ukrašavali šešire jesenskim plodovima i stvarali kreativne priče.

Na satovima Hrvatskoga jezika učenici 6. d razreda sa svojom  nastavnicom Helenom Bjeliš oblikovali su glagoljička slova, pisali domoljubne stihove o jeziku, Hrvatskoj i Vukovaru te su tako nastale male glagoljičke razglednice.

Ove godine Mjesec hrvatske knjige nastojao je, osim promicanja knjige i čitanja kao društvene vrijednosti, skrenuti pozornost na prilagodbu knjižnica potrebama novih generacija, ali i ukazati na specifična obilježja današnjih mladih – mobitel u ruci, ekološka osviještenost, kao i osamljenost i zabrinutost – te istaknuti kako im knjižnica odnosno knjiga može pomoći.

« Svibanj 2024 »