DANI KRUHA 2022.

Autor: Marinka Jurković, 24. 10. 2022.

U ZNAKU HUMANOSTI I VOLONTIRANJA

Svake godine u listopadu Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje obilježavamo na osobito svečan način uz nastojanje da kruhu svakidašnjem i hrani damo pozornost koja im pripada, a da pri tom učenicima otvorimo vidike i za druge općeljudske vrijednosti kao što su humanost, empatija, pomoć socijalno ugroženima i volontiranje. I ove godine hodili smo tim uhodanim stazama.

Središnja ideja za obilježavanje Dana kruha u ovoj školskog godini bila je posjetiti gradske udruge/ustanove koje skrbe o našim starijim i/ili potrebitim sugrađanima te uz prigodne poklone (proizvodi od brašna i ostalih plodova zemlje) uljepšati njihovim korisnicima dan prigodnim programom ili aktivnostima te se uključiti ili dogovoriti volontiranje. Svaka kockica mozaika provedenih aktivnosti ostvarila je te ciljeve. Ovdje ćemo ih kratko predstaviti i fotografijama približiti.

Počeli smo posjetom Domu za odrasle i rehabilitaciju Metković – 10. lipnja posjetili su ih učenici 6.a i 6.b razreda sa učiteljicom Hrvatskoga jezika Ivonom Martinović te Školskim pjevačkim zborom na čelu s voditeljicom Ljupkom Sršen Gutić i donijeli im na dar, uz voće i slastice, i veseli glazbeno-recitatorski program. S Domom odavno surađujemo, nastavit ćemo i dalje.

Ideji humanosti i volontiranja pridružio se 11. listopada i naš PRO sa svojom učiteljicom Lucijom Vladimir Bilić. Oni su odlučili ugostiti i uveseliti učenike i učitelje naše škole. Pripremili su pregršt hrane (sok od mandarina i kiflice, njihovih ruku djelo),  različitih aktivnosti i veselu dobrodošlicu  za svoje goste, učenike i učitelje naše škole među kojima je bila i ravnateljica. Bilo je to veselo druženje uz pjesmu, ples, osvježavajući sok  i slasne zalogaje.

Nakon toga u srijedu, 12. listopada Udrugu Leptići posjetili su učenici 7.a razreda s razrednicom Marinkom Jurković. U počast i zahvalnost za kruh i plodove zemlje iznenadili smo ih slatkim jesenskim plodovima i slasticama. Nakon obilaska terapeutskih prostorija upoznali smo dvije korisnice, slušali o terapijama, kazivali mali recital o kruhu i zahvalnosti, a rastali smo se uz dogovor o budućoj volonterskoj suradnji koja će se realizirati uoči božićnih blagdana.

Istu udrugu posjetili su 19. listopada novinari razredne nastave sa svojim učiteljicama i voditeljicama  Danijelom Tutavac i Ivanom Šakotom te knjižničarkom Katicom Salacan. Mladi novinari počastili su osoblje i korisnike slatkim mandarinama i šipcima, a terapeuti su im govorili o svom radu u Udruzi i odgovarali na pitanja znatiželjnih mladih novinara.

U utorak, 18. listopada naš 2.a razred s učiteljicom Katarinom Petković Galov posjetio je Udrugu „Otac Ante Gabrić“. Korisnicima su poklonili pecivo, slastice i voće, a uveselili su ih recitacijama, pjesmom i plesom. Odigrali su i tombolu koju korisnici Udruge jako vole, a naši drugaši su je tek upoznali.  Uključili su se i u radionicu Nešto staro, nešto novo koju provodi Udruga – stare limenke su obojili i ukrasili salvetnom tehnikom kako bi poslužile kao novi uporabni predmeti – ukrasne teglice za maćuhice koje su učenici kao uspomenu ponijeli kućama.

Razred 7.a sa svojom razrednicom Marijom Bubalo posjetio je 20. listopada štićenice samostana Svete Obitelji o kojima skrbe sestre Služavke Malog Isusa iz Metkovića. Razmijenili su poklone, lijepe riječi i sreću zbog dogovora o novim posjetima, aktivnostima i suradnji.

Učiteljica Jelena Bebić 21. listopada svoje je učenike iz PŠ Vid odvela u posjet Domu za starije Villa Marija u Opuzenu. Bilo je to druženje uz plesne i dramske točke nakon čega su korisnice doma zajedno s djecom napravile kolač te umijesile tijesto za kruh. Mali kreativci pripremili su pregače koje će korisnice oslikati u okviru likovne radionice.

Tako je u našoj školi ove godine na zanimljiv i pomalo drukčiji način obilježen Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Put za buduću suradnju i volontiranje je otvoren ili proširen i ojačan. Naši učenici su pokazali veliku empatiju i kreativnost te su posvjedočili  kako je dobro činiti dobro, a svaka od navedenih aktivnosti (posjeta) jedna je kockica u našem mozaiku humanosti i volontiranja.

« Svibanj 2024 »