Svjetski dan jabuka 20. listopada

Autor: Katica Vladimir, Sandra Krstičević, 23. 10. 2022.

Tradiciju obilježavanja Dana jabuka započela je organizacija Common Ground 1990. godine u Londonu s ciljem promicanja njenih zdravstvenih vrijednosti i demostracije velikog broja sorti jabuka koje se u Engleskoj uzgajaju. S vremenom se tradicija obilježavanja Dana jabuka proširila diljem svijeta u mnogim školama  i udrugama promičući na taj način važnost jabuke u zdravlju i prehrani ljudi. I ove godine u našoj školi obilježio se Svjetski dan jabuka. Učenici razredne nastave sa svojim učiteljima ukrasili su učionice, izradili plakate, pripremali voćnu salatu, kuhali kompot, jeli ukusnu štrudlu, pili sok, istraživali autohtone hrvatske sorte, ostatke okrajaka i kore odložili na školski kompost , jeli eko jabuke i još ponešto važno naučili o “ kraljici voća“.

DANI JABUKA U PŠ PRUD

Pored mnoštva plodova koje nam daruje rujna jesen u vrtu, voćnjaku i vinogradu, učenici PŠ Prud sa svojim učiteljicama kroz mjesec listopad proučavali su jabuku te tražili odgovor na pitanje: Zbog čega je jabuka čuvar zdravlja?

Saznali smo zašto je jabuka kraljica voća, na koje načine se može jesti, koje su zdravstvene blagodati jabuke i zašto je toliko važna u prehrani ljudi. Tumačili smo  uzrečice i poslovice o jabukama:

Jedna jabuka na dan, tjera doktora iz kuće van.

Ako želiš jabuku, moraš protresti drvo.

Jabuka ne pada daleko od stabla.

Svoja saznanja popratili smo likovnim radovima kojima su ukrašeni panoi u učionicama. Na sam dan obilježavanja Svjetskog dana jabuka odradili smo niz zanimljivih aktivnosti: posebno osmišljenih zadataka, raznih igara i edukativnih sadržaja na temu jabuka. Svoje vještine i kreativnost pokazali su na kraju i u pripremi  kompota  i voćne salate. Uz ukusne zalogaje uživali smo i u lutkarskom igrokazu Jabuka ili kruška, pitanje je sad koji su pripremile učenice dramske skupine 2. razreda.

Uživajući u ovim slatkim, edukativnim i zabavnim aktivnostima poželjeli smo  da ovakvih dana bude što više. Naše najzanimljivije aktivnosti pogledajte u fotogaleriji!

« Svibanj 2024 »