Svjetski dan životinja

Autor: IVANA JERKOVIĆ, Zrinka BAĆE, 4. 10. 2021.

Dok nisi volio životinju, dio duše ti je neprobuđen.

Anatole France

Svjetski dan životinja proglašen je 1931. na konvenciji ekologa u Firenci radi naglašavanja nepovoljnog položaja ugroženih vrsta. Za Svjetski dan životinja odabran je 4. listopada jer se na taj dan svetkuje sv. Franjo Asiški, svetac zaštitnik životinja. Otada se na Svjetski dan životinja prisjećamo i odajemo počast svim životinjama, a poseban je naglasak stavljen na ljude koji vole i poštuju životinje. Dan se obilježava na razne načine u svakoj zemlji bez obzira na nacionalnost, religiju, vjeru ili političku ideologiju. Cilj je Svjetskim danom životinja poboljšati standarde uvjeta življenja životinja širom svijeta uz pružanje potpore sudjelovanjem pojedinaca, grupa i organizacija koje skrbe o životinjama.

Do današnjih dana izumrle su mnogobrojne životinjske vrste, što je uglavnom uzrokovao čovjek. Čovjek je istrijebio i eksploatirao mnoge životinjske vrste samo radi profita i zabave. Ljudi ostavljaju same velik broj kućnih ljubimaca i odbacuju ih na ulicama ili u prepunim azilima. Veliki broj životinja godišnje strada u pokusima ili ih se ubija na razne načine samo zbog krzna. Osim toga, životinje pate i umiru u transportima, klaonicama i cirkusima itd.

Postoje mnogi zakoni kojima je cilj zaštita životinja i njihove životne sredine od štetnoga ljudskog djelovanja. Potrebna je zaštita od narušavanja prirodne ravnoteže i gubitka staništa te zaštita protiv neetičnoga postupanja i zlostavljanja životinja. Zato je donesena Europska konvencija o zaštiti i dobrobiti životinja, a u Hrvatskoj Zakon o zaštiti životinja i niz drugih pravilnika. Prema Zakonu o zaštiti životinja zabranjeno je uzgajati životinje tako da trpe bol, patnju ili strah, zanemarivati životinje, životinjama odsijecati dijelove tijela, uzgajati životinje radi proizvodnje krzna, čupati perja živoj peradi itd...

U Hrvatskoj je strogo zaštićen velik broj vrsta iz skupine sisavaca kao što su vuk i ris te sve vrste šišmiša, dvije vrste dupina koje se pojavljuju u Jadranu, ali i sve vrste dupina i kitova koji se u njemu slučajno zateknu, zatim velik broj ptica, gmazova, kornjača i vodozemaca. Strogo zaštićene životinjske vrste u Hrvatskoj zabranjeno je loviti i ubijati ili uznemiravati na bilo koji način, namjerno uništavati njihova gnijezda i legla te uništavati područja na kojima se razmnožavaju ili odmaraju.

U našoj smo školi ove godine obilježili Svjetski dan životinja odrađivanjem prigodnih sadržaja na satovima Prirode te su učenici 6. razreda izrađivali osobne iskaznice zaštićenih vrsta životinja u Hrvatskoj. Zaključili smo da životinje treba voljeti svaki dan jer su oni ravnopravni stanovnici planeta Zemlje. Jednako kao i ljudi osjećaju bol, patnju, veselje…zato poručujemo svima:  Ne činite životinjama ono što ne biste željeli da vama netko čini!

« Svibanj 2024 »