Lisinski 200

Autor: Ljupka SRŠEN GUTIĆ, 12. 10. 2019.

Učenici sedmog C i sedmog D razreda su sinoć bili na koncertu u Galeriji GKS-a Metković. Koncert je održan povodom 200. obljetnice rođenja Vatroslava Lisinskog. Odlazak na koncert je planiran u sklopu terenske nastave i ovo je tek prvi u nizu planiranih koncerata.

Koncert su pripremile i izvele tri  umjetnice: Ivana Jelača-klavir, Marija Lešaja-sopran i Ines Ivanjek-flauta. Izvodili su djela Vatroslava Lisinskog i njegovih suvremenika Ivana pl. Zajca, Ferde Livadića te još nekih suvremenih hrvatskih skladatelja. Koncert je bio  edukativan i u povijesnom smislu jer su skladbe riječima smještene u kontekst vremena kada su nastale. Istaknuta je važnost skladatelja u doba Hrvatskog narodnog preporoda, te položaj žena skladateljica u to vrijeme poput Dore Pejačević.

Nadamo se da je ovaj koncert upalio bar malu iskru koja bi jednog dana mogla prerasti u ljubav prema ovoj vrsti glazbe te samoj umjetnosti uopće. Umjetnost je u današnjem suvremenom društvu na margini događanja, stoga je odgajanje mlade publike koji će steći naviku odlaska na kulturno-umjetnička događanja polog za budućnost.

slike preuzete s likemetkovic.hr

« Svibanj 2024 »