NAŠA EKSKURZIJA U RIJEČI I SLICI

Autor: Marinka Jurković, 8. 9. 2019.

Korisnije je putovati nego čitati o putovanju! (kineska)

Završiti ljeto putovanjem ili početi novu školsku godinu putovanjem. Kako vam drago! Važno je da smo putovali! Na kraju sedmoga razreda ili na početku osmoga;  kako vam drago! Važno je da smo putovali! Svijet je knjiga, a oni koji ne putuju čitaju samo jednu stranicu,  rekao je još sv. Augustin. Motivirani tom mišlju, isplanirali smo i realizirali našu ovogodišnju ekskurziju. Za nas je ona bila neponovljivo iskustvo, pregršt zabave i druženja, malo upoznavanja novoga i učenja! S nestrpljenjem smo dočekali tu srijedu, 28. kolovoza, naši razrednici nešto manje nestrpljivo!

Prvi dan posjetili smo Dubravski Obor gdje smo sa zanimanjem učili o sokolovima i sovama te sudjelovali u maloj predstavi s pticama koju nam je priredio gospodin Silvije  Menđušić. Bili smo tako pažljivi i usredotočeni, zavarali smo naše razrednike kako slijede četiri dana učenja i poslušnosti. Nakon toga odlazimo u Šibenik. Malo vremena, a mnogo znamenitih mjesta! Panoramski smo razgledali staru jezgru grada u pratnji stručnoga  vodiča. Bili smo predobri jer je bilo prevruće! Obilazak  katedrale Sv. Jakova iz 15. stoljeća čijoj je gradnji najviše doprinio  Juraj Dalmatinac, ostavio nas je bez riječi. Shvatili smo zašto tisuće turista svake godine dolazi obići to svetište. Ipak, malo nam je teško priznati da smo potajno razmišljali kad ćemo krenuti prema Zadru i hostelu Dentex 4 you  gdje ćemo biti smješteni. Nakon večere razrednici su nas razveselili  večernjom  šetnjom ulicama Zadra.

Drugi dan otputovali smo prema gradiću Skradinu. Vožnju autobusom koristimo za nadoknaditi bar koju minutu sna - noćas nam se baš nije spavalo. Posjetili smo NP Krka;  šetnjom obilazimo park i predivni Skradinski buk, ali i etno zbirke sa stupama, mlinom i tkalačkim stanom uz stručnu prezentaciju i demonstraciju. Nakon dugotrajnoga  pješačenja (nismo svi jednake kondicije, ah!), ručak nam je baš prijao. Ali oni (razrednici) nisu shvatili zašto mi žurimo! Pa poslijepodne nas je čekala neviđena zabavu u Fun parku Biograd. Ovdje nismo ništa učili, samo smo se ludo zabavljali! Našim razrednicima, nažalost, uopće nije bilo zabavno!

Treći dan nakon doručka odlazimo  na poludnevni razgled grada  Zadra uz pratnju stručnoga vodiča koji nas upoznaje sa svim znamenitostima grada Zadra: crkvom sv. Šime, Trgom pet bunara, Kneževim dvorom, Gradskom ložom, Narodnim  trgom, katedralom svete Stošije… Nakon toga slijedi posjet i stalnoj postavi zbirke Zlato i srebro grada Zadra te Etnografskom muzeju.  Poslije ručka odlazimo u obilazak gradića Nina, Muzeja soli te Solane u Ninu, sve u pratnji stručnoga vodiča. Moramo priznati, ipak smo se najviše veselili kupanju na obližnjoj plaži Ždrijac koja nas je jako podsjećala na našu plažu Ušće.

Četvrti dan napuštamo (teška srca!) hostel 4you i vozimo se prema Plitvicama, najstarijem i najvećem nacionalnom parku Republike Hrvatske. Razgled Plitvica trajao je oko 3 sata uz šetnju predivnim krajolicima, vožnju turističkim vlakom i plovidbu brodom. Poslije podne odlazimo u Memorijalni centar Nikole Tesle u Smiljanu. Gledamo inspirativan film o Tesli, pratimo lentu vremena Nikole Tesle,  upoznajemo njegove najvažnije izume te saznajemo čime je zadužio svijet. Iz Smiljana nas ispraćaju kišne kapi i grmljavina. Ima li to veze s Teslom ili je to tuga što napuštamo Liku i krećemo prema Dalmaciji?  Posljednja stanica – naš Metković…

« Svibanj 2024 »