Volimo te, oče Ante i sveta Majko Terezo

Autor: Helena Bjeliš, 26. 2. 2018.

Dani oca Ante Gabrića 21 - 28. 2. 2018.

U ponedjeljak, 26. veljače s početkom u 12 sati  u našoj školi održala se svečana priredba povodom Dana oca Ante Gabrića, kao dio manifestacije koja se već četvrtu godinu zaredom obilježava u našem gradu. Ovogodišnja školska priredba pod naslovom Volimo te, oče Ante i sveta Majko Terezijo tematizirala je treći posjet oca Ante domovini, u ožujku 1978. Te godine, za razliku od ostala četiri  posjeta,  naš glasoviti misionar  nije došao sam: s njim je doputovala njegova  prijateljica, velika humanitarka i svetica, Majka Terezija.

Priredbu je, stoga,  obilježio spomen i na suradnju i prijateljstvo to  dvoje velikih ljudi. Njima u čast pjevalo se, sviralo,  recitiralo i glumilo. Program je započeo pjesmom Budi brat koju je izveo  dječji zbor župe sv. Nikole. Što znači biti svet i jesmo li, prema riječima Majke Terezije, „svi pozvani da budemo sveti“ čineći svakodnevna, mala dobra djela, pokazala nam je u monologu Božji most učenica Leonarda Šćulac (7. a).  Tekst za monolog  napisao je  vjeroučitelj Marinko Tošić.

Što su naši učenici  saznali o posjetu oca Ante rodnom gradu i njegovom prijateljstvu s Majkom Terezijom pokazali  su nam u igrokazu Zajedno smo jači  Natali Volarević (7.d), Filip Jerković (6. d) i Luka Dominiković (6. d ).

Lijepom solo izvedbom pjesme Zapali svjetlo  priredbu je uveličala učenica 8.c r. , Anamarija Dominiković. Njezin je nastup popraćen  prigodnim paljenjem svijeće Marije Perlić (6.e) i Luke Tonija Batinovića (4. r.) koji su predstavljali Majku Tereziju i oca Antu.

Recitacijom Molitva  Majke Terezije  koju su izvele   Laura Mandić  (8. c) i Katarina  Neda  Bukovac ( 6.c)  prisjetili smo se  zavjeta kojih su se u svom radu pridržavali i otac Ante i Majka Terezija: strpljenja, velikodušnosti,  odlučnosti i optimizma.  Program su uveličale i prigodne pjesme koje je otpjevao dječji zbor župe sv. Nikole pod ravnanjem č. s. Marijane Cvitanović i uz pratnju orkestra: Idi, kaži cijelom svijetu, Glasnik velikoga kralja, Od Neretve do Bengala.

Voditeljice  (Anu Medak- Kovačević i Martu Puljić, 7. c r.)  i učenike za scenske nastupe pripremila, igrokaz  i konferansu napisala i priredbom koordinirala učiteljica Hrvatskog jezika Helena Bjeliš.

Program je upotpunila  video prezentacija fotografija oca Ante i Majke Terezije s vjernicima župa koje su posjetili. Nju je  pripremio vjeroučitelj Tomislav Medak.