MEĐUNARODNI DAN DJETETA

Autor: Anđela Nikolić, 1. 10. 2017.

Međunarodni dan djeteta obilježava se 2. listopada. Cilj obilježavanja je podsjetiti javnost na potrebu zaštite maloljetnika od zloupotrebe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.

Što su prava djeteta?

Djeca se rađaju sa osnovnim pravima i slobodama koja pripadaju svim ljudskim bićima. Zbog svog uzrasta, djeca su upućena na pomoć odraslih, tako je nastala potreba da se izdvoje i istaknu posebna prava djeteta koja trebaju biti priznata i zaštićena na poseban način i putem posebnih međunarodnih dokumenata. Tako je nastala i Konvencija o pravima djeteta.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 1989. godine donijela Konvenciju o pravima djeteta. Konvencija o pravima djeteta propisuje koja prava pripadaju djeci. Prihvaćena je od gotovo svih zemalja svijeta. Ona je dogovor između zemalja kojim se djeci, gdje god žive, garantiraju ista prava. Vlade i organizacije za skrb djece imaju velik i težak zadatak osigurati svoj djeci na svijetu život dostojan djeteta, život u kojem će se poštovati osnovna dječja prava i život u kojem će djeca biti samo djeca.

U skladu s Konvencijom Ujedinjenih naroda osnovna dječja prava su:

*      pravo na preživljavanje (hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard)

*      razvojno pravo (razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet)

*      pravo sudjelovanja (donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama)

*      pravo zaštite od zlostavljanja zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije.

Konvencija o pravima djeteta propisuje da:

*      Sva djeca i mladi imaju ista prava. Ni jedno dijete ne smije biti oštećeno zbog svog spola, boje kože, jezika ili religije.

*      Djeca i mladi imaju pravo na najveću moguću mjeru zdravstvene zaštite te zdravstvene preventive i medicinske njege.

*      Djeca i mladi imaju pravo na odmor, slobodno vrijeme, igru i sudjelovanje u kulturnim i umjetničkim manifestacijama.

*      Djeca i mladi imaju pravo na besplatno obrazovanje. Jednako tako mora im se osigurati posjet školama da bi ih mogle dalje obrazovati.

*      Djeca i mladi imaju pravo na informiranje, slobodno izražavanje i budu saslušani

*      Djeca i mladi imaju pravo na dobar odgoj. Njihovi roditelji i odgajatelji ne smiju primjenjivati silu. Zloupotreba i zlostavljanje djece su zabranjeni.

*      Djeca i mladi imaju pravo na posebnu podršku i unapređenje, kao i na aktivno sudjelovanje u društvenom životu.