Korisnik:

Njemački jezik-raspored
Za djecu

Projekt BAROK – terenska nastava u baroknom Dubrovniku

Učenici 6.a i 6.b razreda posjetili su 4. svibnja ove godine barokni grad Dubrovnik, upoznali značajke baroka, razgledali građevine dubrovačkog baroka i mnogo toga naučili. Projekt BAROK uskoro privodimo kraju!

U četvrtak, 4. svibnja 2017. godine šestaši A smjene posjetili su barokni grad Dubrovnik u sklopu terenske nastave kojoj je cilj bio upoznati elemente baroka i razgledati baroknu arhitekturu grada. Najveće razmjere barokne gradnje  doživio je Dubrovnik nakon katastrofalnog potresa 1667. godine kada je uništen gotovo cijeli grad. U tvrđavi Revelin gdje stručno vodstvo provodi posebnu korelacijsku nastavu u sklopu pojedinih školskih predmeta, a u  našemu slučaju  na temu barok, muzejska pedagoginja Aleksandra Piteša Orešković održala je zanimljivo predavanje koje su naši učenici sa zanimanjem pratili. Objasnila im je kako prepoznati elemente baroka u odnosu na prijelazna razdoblja barok-rokoko te klasicizam. Kroz slikarstvo, namještaj, upotrebne predmete, modu, šminku i arhitekturu učenici su uočavali obilježja svakodnevice i sve elemente baroka toga vremena. Nakon zanimljivoga predavanja uslijedila je šetnja gradom: od crkve sv. Vlaha na Placi (1715.), preko katedrale iz 17. st. do isusovačke crkve sv. Ignacija i samostana,  i na kraju do Gundulićeve poljane.

Učenici  6.a i 6.b razreda u pripremi za ovu terensku nastavu u Dubrovniku osmislili su mali sat povijesti.  Barokni znalci okušali su se u ulozi vodiča, a također su  izlagali na teme iz povijesti Dubrovačke Republike:  Malo i Veliko vijećeKnežev dvor, crkva sv. Vlaha, crkva sv. IgnacijaŽivot Ivana Gundulića, Himna slobodi… Svoja su mala izlaganja upotpunili izradom tematskih plakata. Djelić atmosfere  prikazujemo u galeriji fotografija uz koju možete doživjeti  dio  naše barokne priče!

Naš ovogodišnji projekt i našu baroknu priču završavamo prezentacijom na temu BAROK  koju su izradili učenici  7.a, 7.b i 7.c razreda. U projektu na kome smo radili cijelu ovu školsku godinu, a pod motom Udahni barok!, učenici su pokazali svu svoju kreativnost i sada se pripremaju za prezentacije na koje ćete uskoro biti pozvani.

objavio: Keti Petrović   datum: 10. 5. 2017.

Priloženi dokumenti:
vremenici.zip