21.OŽUJKA - SVJETSKI DAN OSOBA SA DOWN SINDROMOM

Autor: Lucija Vladimir Bilić, 22. 3. 2024.

Zajedno sa prvim danom proljeća, stiže nam jedan posebno važan, šareni i veseo dan. Taj dan obilježavamo dan osoba sa Down sindromom.

Down sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma više. Navedeni datum odabran je kako bi simbolički označio jedinstvenost Down sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma. Djeca i odrasle osobe s Down sindromom mogu imati različite teškoće u razvoju koje narušavaju njihovu kvalitetu života.

Život djece i osoba s Down sindromom se znatno poboljšao unazad nekoliko desetaka godina. Medicinska skrb je sve bolja i dostupnija za osobe s Down sindromom. Bolje je razumijevanje razvojnih i edukacijskih potreba i mogućnosti djece s Down sindromom. Povećano je socijalno prihvaćanje, veće su mogućnosti za napredak i učenje te aktivnije sudjelovanje u zajednici. Mnoga djeca su integrirana u vrtiće i redovne škole, puno više djece uči čitati i pisati te postižu i bolje akademske uspjehe nego što je bio slučaj prije desetak ili više godina. Dobro su došli u različite sportske i druge klubove, u ritmičke i dramske grupe. Mnogi odrasli s Down sindromom dobivaju prilike za zapošljavanje, žive samostalno, žive s prijateljima, osnivaju obitelj. Neki od njih će trebati manje pomoći, a neki više na tom njihovom putu samostalnog življenja. U zadnjih desetak godina sve više je mladih i odraslih s Down sindromom koji su postali vrlo angažirani i bore se za svoja prava.

U našoj školi kao i svake godine dosad obilježavamo taj dan. Posebno razredno odjeljenje je sudjelovalo u  radionici i proslavi koju je organizirala udruga „Prijatelji”. U školi je također obilježen taj važan dan. Učenici se rado svake godine educiraju o važnosti prihvaćanja različitosti i inkluziji.