Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta – 27. siječnja

Autor: Keti Petrović, 26. 1. 2024.

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanje zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom  Drugoga svjetskog rata. Ovaj se dan obilježava diljem Europe, a u najvećem je broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran 27. siječnja. Na taj dan 1945. oslobođeno je 7 500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz, u Poljskoj.

Svake godine na nastavi povijesti 27. siječnja u znak sjećanja na žrtvu holokausta obrađuju se teme vezane uz holokaust. Učenicima se pokušava približiti što se to dogodilo ljudima koji nisu ništa skrivili, ljudima koji su jednostavno proglašeni manje vrijednima. Danas se sjećamo svih žrtava barbarizma koji je preplavio Europu u tom razdoblju.

Ove godine učenici su svojim aktivnostima došli do raznih saznanja o sudbinama žrtava holokausta koje su otprilike bili njihove dobi, koji su imali svoje živote i planove za budućnost, a koje prekida rat i koji se uvođenjem rasnih zakona i raznih ograničenja više ne mogu ostvariti. Ovo je povijest osobnih priča koje u vrtlogu rata govore o sudbini pojedinaca i njihovih obitelji.

Učenici sedmih i osmih razreda čitanjem lektire i gledanjem dokumentarnoga filma na satu povijesti istražili su priče s područja Hrvatske o Elviri Kohn i Rifki Vostrel te priče o Anne Frank i Lei Datsch. Prigodnim tekstom i aktivnostima sudjelovali su učenici: Ljubo Primorac 8.b, Gabrijela Marević 8.a, Marin Kaleb 7.c, Anđela Senta 7.c, Marijeta Stanjko 7.c, Marijeta Dragobratović 7.c, Ivano Prusac 7.c, Luka Kraljević 7.c, Gabrijel Vekić 7.c, Petra Kepić 7.c, Karla Senta 7.d, Tereza Jadreško 7.d, Iva Bubalo 7.d, Matej Prlić 7.d, Gabrijel Jelčić 7.d i Luka Antonio Klobučić 7.a.