Svjetski dan voda

Autor: IVANA JERKOVIĆ, Danijela Tutavac, 22. 3. 2022.

Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka. Od kada je na Konferenciji o okolišu i razvoju Ujedinjenih naroda u Brazilu 1992. godine predloženo njegovo obilježavanje, diljem svijeta se na ovaj dan progovara o temama vezanim uz vode. Opća skupština UN je rezolucijom od 22. veljače 1993. odlučila da se 22. ožujka svake godine obilježava kao Svjetski dan voda i da se na taj dan diljem svijeta posebno skrene pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse, s tim da se svake godine obilježava uz drugi moto.

Svjetskim danom voda Ujedinjeni narodi odaju priznanje važnosti vode. Obilježavanje koordinira UN-Water, organizacija UN-a za vodu, a vode ga jedan ili više njezinih članova i partnera s odgovarajućim mandatom. Težište je Svjetskog dana voda podrška ostvarenju 6. cilja održivog razvoja (SDG): pitka voda i higijenski sanitarni uvjeti za sve do 2030. godine. UN-Water određuje godišnju temu, a u 2022. tema će biti podzemne vode.

Podzemne vode čine samo 12 posto ukupnih količina vode u Hrvatskoj, ali njihovu važnost najbolje pokazuje podatak da je više od 90 posto vodoopskrbnih količina gradova i naselja vezano uz tu vodu. Posebno valja istaknuti kvalitetu podzemnih voda u našoj zemlji, s tim se mogu pohvaliti samo rijetke europske zemlje pa je stoga razumljiva i briga koja se pridaje tomu važnomu prirodnom resursu. Strateške su rezerve određene na temelju postojećeg stupnja istraženosti podzemnih voda, a podijeljene su u četiri razine na temelju spoznaja o zalihama i kakvoći vode u pojedinim podrumima, stupnju njihova trenutačnog iskorištavanja i značenju za postojeću i buduću vodoopskrbu, a ponajprije prema mogućnostima njihove zaštite na teritoriju Hrvatske.

Povodom ovog nadnevka  učitelji prirode i biologije održali su tematske sate na kojima su učenicima skrenuli pozornost na podzemne vode i važnosti očuvanja vode. Učenici su izrađivali digitalne plakate na zadanu temu.

Učenici 1.a razreda sa svojom učiteljicom Katarinom Petković Galov razgovarali su o važnosti vode i koliko je ona zastupljena oko nas.  Naglasili su kako je važno održavati vode čistima u čemu svi mi možemo uvelike pomoći. Oslikali su morsko dno s eko porukama (Čuvajmo vode, štitimo okoliš!)

Učenici 2.c razreda sa svojom učiteljicom Danijelom Tutavac razgovarali su o važnosti čiste i pitke vode za sva živa bića na Zemlji kroz rad na lektirnom djelu Nevenke Videk Pismo iz Zelengrada. Dotaknuli su se zagađenja okoliša, razdvajanja otpada, recikliranja i važnosti čistoće vode i okoliša za buduće generacije. Ilustrirali su bolesni i zdravi potok iz Modre šume čiji su stanovnici poslali jasnu poruku ljudima u Zelengrad: „Čista voda zdravlje daje - bez nje svaki život staje.“

Učenici Područne škole Prud sa svojim učiteljicama Antonijom Klobučić i  Sandrom Krstičević istražili su zanimljivosti o vodi, pisali eko poruke te čitali pjesme o vodi. Po uzoru na stihove pjesme Slap Dobriše Cesarića oslikali su kapljice u tonovima plave boje i prikazali kako je svaka kapljica vode važna za život.

Sve navedene aktivnosti možete pogledati u digitalnom sadržaju.