Svjetski dan mentalnog zdravlja

Autor: Danijela Zrilić, 12. 10. 2021.

„Briga o mentalnom zdravlju za sve: neka bude stvarnost“

Svjetska zdravstvena organizacija je 10. listopada proglasila Svjetskim danom mentalnog zdravlja. Svrha obilježavanja ovoga dana je podizanje svijesti o problemima vezanima za mentalno zdravlje te pružanje prilike osobama, organizacijama i institucijama koje se bave zaštitom mentalnog zdravlja da promoviraju svoj rad i u suradnji sa zajednicom rade na poboljšavanju uvjeta za pružanje odgovarajuće zaštite mentalnog zdravlja.

Adolescencija i rano odraslo doba vrijeme je brojnih fizički i psihički promjena. Ovo je razdoblje obilježeno razvojem stavova i mišljenja o ljudima i okolini te traženjem sebe i svojega mjesta u svijetu koji se mijenja. Iako većina mladih osoba izađe iz adolescencije bez ozbiljnih poteškoća, ipak značajan broj njih se ne može suočiti sa svim izazovima odrastanja. Kod njih se mogu javiti emocionalni problemi koji, ako se ne shvate ozbiljno, mogu imati posljedice za daljnje mentalno zdravlje. Na tome mjestu nastupaju institucije i pojedinci koji se bave mentalnim zdravljem mladih ljudi. Razvijanje dodatnih kapaciteta (stavovi, vještine, edukacija) djelatnika za rad u skrbi za mentalno zdravlje mladih dio je kvalitetne skrbi i uključuje provođenje na znanstvenim činjenicama utemeljenih djelovanja osobito u području prevencije i ranih intervencija.

U sklopu ovogodišnje teme Svjetskog dana mentalnoga zdravlja naglašava se potreba da se djeluje na zaštiti i očuvanju mentalnoga zdravlja djece i mladih.  Naši učenici su na Satovima razrednika sa svojim razrednicima razgovarali o problemu mentalnog zdravlja i kako ga možemo očuvati.  Naš 5.c je odradio mali projektni zadatak: na satu Likovne kulture izradili su savjete i poruke koje smo objesili na stablo kako bi svakodnevno podsjećao učenike da svakodnevnim malim koracima možemo svakodnevno brinuti o mentalnom zdravlju.