Projekt VODA u 1.c

Autor: Danijela Tutavac, 22. 3. 2021.

Svi znamo da bez vode nema života na Zemlji.  Znamo i da se Svjetski dan voda obilježava 22. ožujka, ali što još znamo? Učenici 1. c razreda naše škole zajedno sa svojom učiteljicom Danijelom Tutavac tijekom veljače i ožujka istraživali su i saznali još puno toga o vodi.

Prvo smo razotkrili što znamo o vodama. Ispunjavali smo anketu o tome što je voda, čemu služi, kome je potrebna, odakle dolazi i kako je čuvamo. Otkrili smo da moramo saznati još više o tome kako ćemo štedjeti vodu – nije dovoljno samo da je ne puštamo da teče bez razloga.

Projekt smo nastavili u šetnji prirodom gdje smo fotografirali vode našeg zavičaja - rijeke i Jadransko more. Crtali smo kako vidimo vodu i život oko nje. Dok smo promatrali tu ljepotu na našim fotografijama i crtežima, razgovarali smo o načinima štednje vode. Opisali smo, a zatim i nacrtali mnogo dobrih ideja: tuširamo se, a ne kupamo; perilice rublja uključujemo kad je puna odjeće, a ne poluprazna; zatvaramo slavine dok nanosimo sapun; pazimo da su slavine uvijek dobro zatvorene; skupljamo i koristimo kišnicu…

Dalje nas je istraživanje vodilo upoznavanju načina sakupljanja kišnice i proučavanju izgleda bunara (čatrnje) koji su u prošlosti bili osnovni izvori čiste i pitke vode za obiteljsku upotrebu. Otkrili smo i da se u našem kraju ljudi i danas koriste pumpama za navodnjavanje pa smo ih sa zanimanjem pregledali.

Naše istraživanje priveli smo završetku ispitivanjem koja se voda u našem kraju najviše pije, voda iz slavine, kupovna voda ili ona iz bunara. Istraživanje je pokazalo da ispitanice najviše piju vodu iz slavine, a ispitanici kupovnu vodu. Također, tjedan smo dana pratili koliko čaša vode dnevno popijemo - zaključili smo da količina konzumirane vode ovisi o temperaturi zraka, ali bez obzira na nju, svaki dan je moramo u tijelo unositi u dovoljnim količinama jer bez vode nema života.

Projekt Voda iznjedrio je veliku spoznaju: voda je svuda oko nas,  moramo se potruditi da ostane pitka i čista za buduće generacije.

Prezentacija projekta