Međunarodni dan žena

Autor: Helena Bjeliš, Keti Petrović, 7. 3. 2021.

Međunarodni dan žena tradicionalno se svake godine kao skup podrške ili prosvjed obilježava širom svijeta. Prva proslava Dana žena održala se 28. veljače 1909. g. u SAD-u. Generalna skupština Ujedinjenih naroda 1977. donijela je odluku da se 8. ožujka redovito svake godine obilježava kao Međunarodni dan žena. Na taj dan prisjećamo se svih dostignuća žena, iznimnih ženskih ličnosti kao i povijesne borbe za svoja prava koju su žene vodile u prošlosti.

Povijest pamti poznate osobe, vladare, kraljeve, borce za pravdu, sposobne ratnike... Među spomenutim  uglavnom prednjače muškarci, mada je u povijesti ostalo zapamćeno   i mnogo velikih žena koje su ostavile neizbrisiv trag  raznim oblicima dobročinstava (kao zaštitnice siromašnih, slabih, udovi...). Iako je njihov položaj mogao biti krhak i ovisiti o volji muža, u društvu su promatrane kao nezaobilazne partnerice (consortes regis) u kraljevskom dostojanstvu, a ponekad, barem u svojstvu regentice, i kao vladarice u punom smislu riječi.

Međutim, i malobrojni podatci u srednjem vijeku, a pogotovo u ranom srednjem vijeku – svega dva-tri imena u isto toliko izvora iz vrela ionako oskudnog razdoblja -  daju nam sliku žena koje su supruge, no ujedno i majke i odgajateljice, dobrotvorke i donatorice crkvenih ustanova...   A djelić povijesti iz tog razdoblja, o ženama - hrvatskim vladaricama srednjeg vijeka   prezentirali su u videouratku  učenici: Melani Primorac (7.b), Mirjana Ujdur (7.a), Klara Volarević (7.b) te Luka Toni Batinović (6.b). Učenike je pripremila njihova učiteljica povijesti Keti Petrović.

Uloga žena u srednjovjekovnoj povijesti hrvatskih prostora i njihovo izvlačenje iz stereotipa pasivnih domaćica i nekompetentnih povlači se još iz 19. stoljeća, i dalje je zadatak suvremene hrvatske historiografije, revalorizacija uloge žena.

Prisjetimo se velikih ženskih ličnosti  koje su svojim idejama i dostignućima zadivile i svoje suvremenike i ostavile neizbrisiv trag u prošlosti i pogledajmo osvrt na kraću prezentaciju koju je pripremila učiteljica  hrvatskog jezika Helena Bjeliš.

Nadamo se da će vas sadržaji  naših priloga zabaviti, ali i podsjetiti na sve društvene nepravde i predrasude s kojima su se žene u prošlosti borile te na neka njihova  velika djela,  postignuta usprkos svom nepovoljnom položaju i svim okolnostima u kojima su živjele i djelovale.

Sretan vam Međunarodni dan žena!