EDUKATIVNA RADIONICA

Autor: Sandra Krstičević, 2. 6. 2019.

Škola u prirodi - Idemo promatrati ptice

U petak, 31. svibnja 2019. godine u sklopu projekta Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve, Operativnog programa konkurentnost i kohezija na ušću rijeke Neretve održana je škola u prirodi pod nazivom Idemo promatrati ptice. Iz naše škole sudjelovali su učenici 3.a razreda s učiteljem Željanom Brljevićem, poseban razredni odjel s učiteljicom Lucijom Vladimir i asistentima, učenici 2. i 4. razreda PŠ Vid s učiteljicom Lindom  Perletom Barišić te učenici 4. razreda PŠ Prud s učiteljicom Sandrom Krstičević.

U jutarnjim satima krenuli smo prema ušću rijeke Neretve, a tu su nas dočekali ljubazni djelatnici Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije - gospodin Bariša Ilić i  gospođa Ana Tutavac u suradnji s edukatorom vještina snalaženja u prostoru.

Učenici su sa zanimanjem slušali predavanje gospodina Ilića koji ih je poučio o raznolikosti ptičjeg svijeta na području ušća Neretve istaknuvši kako na našem području obitava oko 300 vrsta ptica koji se tu hrane, razmnožavaju, zimuju, ali  i sele u druge krajeve Europe i Afrike te ponovo vraćaju. Učenici su imali priliku dalekozorom promatrati razne vrste ptica – vidjeli su bijele i sive čaplje, čaplje žličarke, divlje patke, čigre itd. Slijedio je kratak odmor, objed i igra.

Nakon toga stigli su pripadnici Gorske službe spašavanja koji su učenicima bili posebno zanimljivi jer su im objasnili uporabu topografske karte i kompasa te pričali o svom, prije svega zanimljivom, ali i iscrpljujućem poslu koji ih čini jako sretnima osobito kad potraga završi sretnim ishodom.

Puni novih saznanja o biljnom i životinjskom svijetu našega kraja, kući smo se vratili sa željom da ovakvu nastavu u prirodi imamo što češće.