Dan hrvatskih knjižnica – 11. studenoga

Autor: Katica Salacan, 8. 11. 2018.

Dan hrvatskih knjižnica obilježava se 11. studenoga, na dan kada je 1960. godine Sabor NRH donio ukaz o proglašenju prvoga Zakona o knjižnicama kojim su postavljeni pravni temelji za sustavni rad i razvoj svih vrsta hrvatskih knjižnica, nositeljica razvoja pismenosti i obrazovanja i čuvarica hrvatske kulturne i znanstvene baštine.

Hrvatsko knjižničarsko društvo ustanovilo je 2010. godine Dan hrvatskih knjižnica s ciljem bolje vidljivosti i prepoznatljivosti knjižnica i knjižničnih aktivnosti u javnosti, upoznavanja s mnogostrukim i važnim poslanjem i ulogom knjižnica u informiranju, obrazovanju i kulturi pojedinaca i zajednice u cjelini te razgradnje stereotipnih predodžbi o knjižnicama i knjižničarima. Taj dan je prigoda da knjižnice javnosti predstave svoj rad, ali i upozore na probleme s kojima se svakodnevno susreću.

I u našoj školskoj knjižnici ovaj je dan prigodno obilježen. Učenici predmetne nastave su s knjižničarkom i učiteljicama hrvatskog  jezika imali tematske sate na temu glagoljice, učenici su pisali glagoljicom i izrađivali najdraže slovo glagoljice. Glagoljica je i osnovni motiv ovogodišnjega Mjeseca hrvatske knjige kao posebnost hrvatske baštine, nacionalnog i kulturnog identiteta.

Najmanji učenici su sa svojim učiteljima i knjižničarkom izrađivali straničnike za knjige i time se ukazalo na važnost čuvanja knjiga. Čitana je slikovnica Sreća Karla Sente i na taj se način poticala ljubav prema knjizi te pismenom i usmenom izražavanju. Knjižnicu su posjetili učenici i učiteljice Područne škole Prud te se pridružili čitalačkim i stvaralačkim aktivnostima. Najkreativniji učenici su s knjižničarkom izradili  prigodne panoe s glagoljicom i straničnicima, a nalaze se u predvorju škole.

Danas čitanje sve više pada u drugi plan pred modernim tehnologijama i svim mogunostima koje ona pruža, knjige i dječje bajke svakako bi trebalo više promovirati i nuditi djeci jer one im pružaju bezgranične mogućnosti maštanja i stvaranja  kakvu im nikada neće moći pružiti ni najsuvremenija tehnologija.