MEĐUNARODNI DAN DJETETA

Autor: Anđela Nikolić, 1. 10. 2018.

Međunarodni dan djeteta podsjetnik je javnosti na dječja prava. Što su prava djeteta?

Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 1989. godine donijela Konvenciju o pravima djeteta. Konvencija je dogovor između zemalja kojim se djeci gdje god žive, garantiraju ista prava. Vlade i organizacije za skrb djece imaju zadatak osigurati svoj djeci na svijetu život dostojan djeteta, život u kojem će se poštovati osnovna dječja prava i život u kojem će djeca biti samo djeca.

U skladu s Konvencijom Ujedinjenih naroda osnovna dječja prava su:

• pravo na preživljavanje (hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard)
  • razvojno pravo (razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet)
  • pravo sudjelovanja (donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama)
  • pravo zaštite od zlostavljanja zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije.

Konvencija o pravima djeteta propisuje da:

• Sva djeca i mladi imaju ista prava. Ni jedno dijete ne smije biti oštećeno zbog svog spola, boje kože, jezika ili religije.
  • Djeca i mladi imaju pravo na najveću moguću mjeru zdravstvene zaštite te zdravstvene preventive i medicinske njege.
  • Djeca i mladi imaju pravo na odmor, slobodno vrijeme, igru i sudjelovanje u kulturnim i umjetničkim manifestacijama.
  • Djeca i mladi imaju pravo na besplatno obrazovanje. Jednako tako mora im se osigurati posjet školama da bi ih mogle dalje obrazovati.
  • Djeca i mladi imaju pravo na informiranje, slobodno izražavanje i budu saslušani
  • Djeca i mladi imaju pravo na dobar odgoj. Njihovi roditelji i odgajatelji ne smiju primjenjivati silu. Zloupotreba i zlostavljanje djece su zabranjeni.
  • Djeca i mladi imaju pravo na posebnu podršku i unapređenje, kao i na aktivno sudjelovanje u društvenom životu.

« Listopad 2018 »