Svjetski dan lutkarstva

Autor: Katica Salacan, 19. 3. 2018.

Povodom 21. ožujka, Svjetskog dana lutkarstva koji se u Hrvatskoj obilježava od 2004. godine,  u našoj školi smo tijekom mjeseca ožujka proveli vrlo zanimljivo obilježavanje.

U obilježavanju su sudjelovali učenici razredne nastave sa svojim učiteljicama, učenici Područne škole Prud s učiteljicama te svi učenici 5. i 6. razreda s učiteljicama Hrvatskog jezika i knjižničarkom. Lutkarska družina predmetne nastave s knjižničarkom izradila je kreativne i maštovite likove lutaka: vještica i dobrih vila te djeda, bake, oca, majke, kćeri i sina (ginjol lutke) i sedam proljetnih vila (lutke napravljene od drveta, platna, vune, pluta i kuglica od stiropora). Izradili su i scenografiju za izvođenje lutkarske predstave, a sve su  izložili u predvorju škole povodom Svjetskog dana lutkarstva.

Lijepe i originalne lutke oživjele su u lutkarskim improvizacijama koje su mali lutkari izvodili u školskoj knjižnici. Učenici su pokazali veliko zanimanje za ovakav način kreativnog izražavanja  te za komunikaciju s lutkama. Posebno su sretni i razdragani bili učenici Područne škole Prud koji su osim izvođenja lutkarskih improvizacija sudjelovali i u izradi  lutaka.

Lutke su animirani likovi koji se mogu kvalitetno upotrijebiti kao nastavno sredstvo. Lutkarska igra je kreativna tehnika i pomoću nje se mogu proširiti spoznaje i osnaživati doživljaji u procesu učenja. Ona može sve: biti lijepa i dobra, zla i ohola, prestrašena i hrabra... Može što god poželi. Od danas, tko god poželi poigrati se kazališta s maštovitim lutkama, pružena mu je i ta mogućnost...