Povijest
Današnja Osnovna škola don Mihovila Pavlinovića rodila se kad su okolnosti u gradu Metkoviću zahtijevale izgradnju još jedne škole, pored one koja se nalazila na lijevoj obali Neretve. Početak oživotvorenja te ideje bila je odluka tadašnje Skupštine općine Metković o izgradnji Područne osnovne škole Metković II na desnoj obali Neretve. Sukladno planu novi školski kompleks trebao je sadržavati uz objekt škole još i pristupne putove, parkiralište, školski vrt, sportske terene, zelene površine te dječji vrtić.
Prva generacija učenika u prostore nove škole ušla je 24. rujna 1979. godine (prvo ime je bilo OŠ „26. listopad“), a njezino svečano otvorenje bilo je 26. listopada 1979. kada je dobila ime OŠ „Edvard Kardelj“.
U prvoj školskoj godini pohađalo ju je 880 učenika u 20 viših i 14 nižih razreda, a ustrojene su i područne škole u Vidu i Prudu. Tijekom školske godine osnovano je Kulturno-umjetničko društvo „Polet“, a pokrenut je i školski list „Val mladosti“. Zbog brojnosti učenika već na samom početku uočen je nedostatak prostora zbog čega je tijekom 1981. godine izvedena dogradnja 480 metara novoga školskoga prostora kojim je Škola dobila nove učionice te sportsku dvoranu. Također, tijekom 1982. godine djelatnici poduzeća „Vrtlar“ iz Dubrovnika sadnjom su različitih vrsta stabala i ukrasnoga bilja uljepšali okoliš Škole i zasadili prve mladice budućega školskoga vrta.
Zahvaljujući trudu učitelja i učenika vrlo brzo su uslijedili značajni rezultati u školskim i izvanškolskim aktivnostima. Unatoč početnim problemima, uspješan rad nove školske ustanove nije promakao tadašnjim gradskim „ocima“ te je 1985. godine u povodu Dana grada Metkovića Škola dobila općinsku nagradu.
Godina 1990. donijela je brojne društvene i političke promjene u Hrvatskoj, a te su se promjene odrazile i na odgojno-obrazovni proces. Najprije je Škola 17. svibnja 1991. dobila današnje ime – Osnovna škola don Mihovila Pavlinovića.
Ovako naša škola izgleda danas:
Tijekom školske 1991./1992. godine dijelila je ratnu sudbinu Metkovića, doline Neretve, juga Hrvatske i susjedne Hercegovine. Nastava je nekoliko puta prekidana zbog neposredne ratne opasnosti te je zbog takvih okolnosti ostvareno tek 70 posto nastavnih sati i programa. Dio djelatnika aktivno se uključio u obranu domovine, dok su ostali sudjelovali u Ratnoj školi, humanitarnim aktivnostima ili priređivali kulturno-umjetničke programe za pripadnike Hrvatske vojske. Upravo su djelatnici Škole potaknuli rad Radio-škole u programu Radio Metkovića. Učenici i njihovi učitelji u tim su ratnim godinama prihvatili veći broj izbjeglih i prognanih učenika. Školsku 1992./1993. godinu obilježio je veliki broj izbjegličkih obitelji (njih 67) iz susjedne BiH što je rezultiralo i značajnim povećanjem broja učenika, na ukupno 968.
Godine 1997. Škola je za svoju obrazovnu i odgojnu djelatnost povodom Dana grada dobila najveće gradsko priznanje. Tijekom 90-ih godina učenici su se na nekoliko natjecanja plasirali na najvišu, državnu razinu i to iz više predmeta što svjedoči o tome kako se u Školi kvalitetno radilo i ostvarivalo visoke rezultate. Na natjecanjima iz biologije i ekologije naši učenici postali su i višestruki državni prvaci.
Početak novoga tisućljeća karakterizirao je povećan broj učenika tako da je u tom razdoblju bilo upisano između 1010 do 1054 učenika što je najveći broj učenika od njezina utemeljenja. Novo tisućljeće donijelo je nove državne uspjehe učenika na natjecanjima, osobito sportske.
Škola je od prvog dana radila na uspostavljanju tijesnih odnosa s lokalnom zajednicom, župnom zajednicom te sportskim klubovima što se vrlo povoljno odražava na kvalitetu rada i ukupna odgojno-obrazovna postignuća o čemu su uspješno vodili brigu aktualni ravnatelji Škole.
Od prvoga dana posebna se pozornost posvećivala okolišu Škole kojim dominira vrt koji se prostire na oko pet tisuća metara četvornih i stalna je briga učenika i učitelja. Njegova uređenost nije promakla prosudbenom povjerenstvu projekta „Najljepši školski vrtovi“ koji organizira HRT te je vrt za 2003. godinu proglašen najljepšim školskim vrtom u primorskoj Hrvatskoj. Sama svečanost proglašenja najboljih vrtova održana je baš u OŠ don Mihovila Pavlinovića. Bio je to jedan od najvećih i najuspješnijih kulturnih događaja u Školi u njezinih četvrt stoljeća postojanja.
Godine 2004. tiskan je prvi broj školskoga lista „Kreket“ u kojemu o školskom životu, svojim uspjesima i postignućima pišu učenici i učitelji. Te godine svečano je obilježena i 25. obljetnica Škole. Tim povodom tiskana je školska monografija „25 godina Osnovne škole don Mihovila Pavlinovića Metković“ koja je svečano predstavljena u prostorima Škole te je poslužila kao dobar preglednik rada škole u njezinih prvih 25 godina djelovanja.
„Za kvalitetu života bez prepreka“ humanitarni je projekt koji se u Školi provodio od siječnja 2006. do prosinca 2007. godine. Tijekom njegova provođenja od prikupljenih novčanih sredstava u Školu je 12. prosinca 2007. godine ugrađeno dizalo za potrebe učenika s tjelesnim invaliditetom. Projekt su podržali svi učitelji i učenici Škole, Grad Metković, Županija i Ministarstvo.
U siječnju 2010. organiziran je Program Produženog stručnog boravka (PSP) za učenike s posebnim potrebama koji se sastoji od obrazovnog i rehabilitacijskog dijela te interesnih grupa. Takav odjel bio je prvi u Dalmaciji, a među rijetkima je u Hrvatskoj. U drugom polugodištu školske godine 2015./2016. formiran je Posebni razredni odjel (PRO) za učenike s posebnim potrebama koji je bio među prvima u Hrvatskoj.
U sljedećim školskim godinama Škola uspješno provodi i sudjeluje u sve većem broju nastavnih i izvannastavnih aktivnosti, projekata, natječaja, natjecanja. Na brojnim županijskim, regionalnim i državnim natjecanjima ostvaruju se zapaženi rezultati; u posljednjih 17 godina učenici Škole sa svojim mentorima bili su sudionici 60 državnih natjecanja, a od toga sportske ekipe Školskog sportskog društva „Gusar“ zauzeli su čak polovicu od koje su najbolji u državi bili u atletici (šk. god. 2007./2008.), malom nogometu (šk. god. 2012./2013.) i krosu (šk. god. 2009./2010., 2017./2018. i 2018./2019.).
Prva mjesta osvojena su tri puta i na državnom natjecanju LIK (LIK 2015., LIK 2018. i LIK 2019.), a naši učenici i njihova mentorica nagrađeni su i Oskarom znanja, najznačajnijom hrvatskom nagradom u obrazovanju koju dodjeljuje Agencija za odgoj i obrazovanje. Školske godine 2011./2012. Škola ima i državnu prvakinju iz hrvatskog jezika u kategoriji osmih razreda, a na državnom LiDraNu 2013. školski list „Kreket“ proglašen je najboljim.
Škola je ostvarila zapažene rezultate i na različitim natječajima i drugim natjecanjima koje ne organizira MZOS, već različite gradske ili županijske udruge, društva ili druga ministarstva gdje su također postignuti zapaženi rezultati na najvišim razinama. Na natječaju „Najljepši školski vrtovi 2008.“ osvojeno je 1. mjesto za najljepši vrt u primorskoj Hrvatskoj. Dva puta zauzeto je 1. mjesto na državnom natječaju „Moja prva knjiga“ (2013. i 2018.), a glavna nagrada bila je tiskanje pobjedničke slikovnice. Školske godine 2015./2016. projektom – igrokazom „Mali svemirci“ učenici pod vodstvom svoje mentorice osvojili su 1. mjesto na HEP-ovu natječaju „Za naše male genijalce“ i nagradu od pet računala.
Iz godine u godinu Škola ostvaruje veliki broj uspješnih i u zajednici prepoznatljivih projekata, a ostvareni su velikim zalaganjem učenika i učitelja Škole. Jedan od najdugovječnijih i najveći koji je i humanitarnog karaktera su „Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje“. Osim njega, ostvaruju se još neki vrijedni projekti: „Koncerti dječjih zborova doline Neretve“, „Vukovar“, Božićni bal osmaša“, „Dani oca Ante Gabrića“, „Večer matematike“, „Eko-sapun“, „Naša školska ljekarna“, „Škole za Afriku“, „Unaprijedimo kvalitetu okoliša grada Metkovića“, „Izrada uporabnih tehničkih tvorevina – Izrada kućica i hranilica za ptice“, „Perom o Neretvi“, „Večer poezije“ i dr.
Četvrto desetljeće rada Škola je obilježila 18. svibnja 2019. godine prigodnim umjetničkim programom u Gradskom kulturnom središtu u Metkoviću, tematskom izložbom „Pamtim samo sretne dane“ u Galeriji GKS-a te tiskanjem monografije Škole „Monografija Osnovne škole don Mihovila Pavlinovića Metković, 2004. – 2019.“ koja donosi pregled događaja u Školi u razdoblju od 2004. do 2019. godine.
Danas je Škola suvremeno opremljena informatičko-tehničkom opremom i pretvorena u ugodno okruženje kako za učenike, tako i za njihove učitelje i roditelje. Po broju učenika koji iz godine u godinu smanjuje (skoro svake godine izgubi se jedan prosječan razred) Škola je još uvijek jedna od većih osnovnih škola u našoj županiji i u državi.
U ove 42 godine rada i djelovanja Škola je imala tri ravnatelja i jednu ravnateljicu. Prvi ravnatelj bio je nastavnik matematike Šime Brnas koji je imenovan za ravnatelja odmah nakon otvaranja Škole te je uspješno obavljao tu odgovornu dužnost sve do 1988. godine kada je otišao u zasluženu mirovinu. Te godine zamijenio ga je njegov dotadašnji pomoćnik, također nastavnik matematike Ivan Babić, koji je bio ravnatelj sve do 2007. godine kada je otišao u mirovinu. Umjesto njega ravnateljem je postao nastavnik povijesti i geografije, Petar Jakić, djelatnik Škole od njezina osnutka. I on nakon 8 godina odgovornog ravnateljskog rada odlazi u mirovinu. Na njegovo mjesto 2005. godine izabrana je dotadašnja pedagoginja Škole, profesorica pedagogije i psihologije Žana Dodig koja je i danas ravnateljica.