“Knjige su naše najtiše i najvjernije prijateljice, najlakše je doći do njih, daju najmudrije savjete i najstrpljivije su učiteljice.” (Charles W. Eliot)
Kada izabiremo nadnevak kojim obilježavamo neku obljetnicu, za to uvijek tražimo valjan razlog. Odlukom Hrvatskog sabora iz 1996. godine, 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, kao simboličan čin sjećanja na Marka Marulića, autora epa Judita, dovršenog u Splitu na današnji nadnevak godine 1501. Dan kasnije, 23. travnja, obilježavamo Svjetski dan knjige i autorskih prava kao simbolični datum u svjetskoj književnosti kada su 1616. godine umrli književnici Miguel de Cervantes i William Shakespeare. Tom prigodom UNESCO poziva čitatelje, autore, prevoditelje, izdavače, nastavnike, knjižničare, javne institucije, neprofitne organizacije i privatni sektor da promiču knjigu, čitanje i izdavaštvo, uz zaštitu autorskih prava.
U našoj školi ovogodišnji Dan hrvatske knjige bio je prigoda da se na satovima Hrvatskoga jezika više družimo sa starijim i novijim hrvatskim književnicima te njihovim djelima. To je bio naš poziv na čitanje hrvatskih pisaca koji su, može se reći, u skoro svim književnim epohama bili u ravnini s najboljim djelima europske književnosti. Toj temi posvetili smo i prigodni plakat koji se nalazi u predvorju škole i u učionici Hrvatskoga jezika.
Do sljedećega Dana hrvatske, ali i svjetske knjige, čitajte i vodite se mišlju književnika Ive Andrića koji kaže:
“Ostati ravnodušan prema knjizi znači lakomisleno osiromašiti svoj život.”