DAN HRVATSKE KNJIGE
„Dobra knjiga je događaj u mom životu.” – Stendhal
Odlukom Sabora RH od 1996. godine, 22. travnja obilježava se kao Dan hrvatske knjige. Taj datum je odabran u spomen na Marka Marulića koji je upravo toga datuma 1501. godine dovršio svoje najslavnije djelo Juditu, prvim umjetnički ep koji je ispjevan na hrvatskome jeziku. Marka Marulića smatra se ocem hrvatske književnosti, a njegova cjelokupna književna ostavština temelj je nacionalne književne baštine i dokaz zrelosti hrvatskog narodnog jezika. Upravo 22. travnja 1900. godine utemeljeno je i Društvo hrvatskih književnika koje je i danas jedan od glavnih čuvara i promotora hrvatske pisane riječi.
Danas je pitanje čitanja aktualna tema. Puno se razgovara o tome što danas znači biti čitatelj knjiga, zašto moramo njegovati svoju sposobnost dubinskog čitanja, kako razvijati čitateljske interese i čitateljsku kulturu na različitim razinama, a osobito je aktualno pitanje je li čitanje vještina koja izumire. Ova pitanja (i odgovore) osobito bi u fokusu trebali imati svi oni koji se bave odgojem i obrazovanjem.
Ako uzmemo u obzir da se čitanjem knjiga proširuje znanje, obogaćuje rječnik, izoštrava um, poboljšava memorija, razvija analitičko mišljenje, jača koncentracija i smiruje stres – treba li vam više razloga da svaki dan pročitate barem nekoliko poglavlja neke knjige, a na današnji dan pozivamo da čitate hrvatske knjige i hrvatske pisce.