U razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca svake godine, obilježava se Međunarodni mjesec borbe protiv ovisnosti s ciljem da se ukaže široj javnosti na probleme zlouporabe svih vrsta ovisnosti te samim time potiču zdravi stilovi života jer ovisnost, u konačnici, ne utječe samo na ovisnika već na cijelu obitelj i društvo u cjelini.
U sklopu našeg Školskog preventivnog programa, u Mjesecu borbe protiv ovisnosti, održavali smo roditeljske sastanke u svim razrednim odjelima te područnim školama Vid i Prud. Tema roditeljskih sastanaka bila je Bihevioralne ovisnosti koje se razvijaju ako osoba prekomjerno koristi sadržaje kao što su društvene mreže, videoigre, klađenje itd. Ono što otežava identificiranje bihevioralnih ovisnosti svakako je činjenica da se radi o legalnim, poželjnim te često zdravim ponašanjima i navikama (npr. kupovanje, korištenje interneta, vježbanje…). Postavlja se pitanje kako i gdje povući liniju kada neko uobičajeno ponašanje postaje ovisnost, odnosno koje je kriterije potrebno zadovoljiti da bi se neko ponašanje smatralo ovisnošću.
Cilj predavanja za roditelje bilo je osvijestiti i informirati o rizičnim i neprihvatljivim ponašanjima u virtualnom svijetu te posljedicama prekomjernog korištenja i ovisnosti o sadržajima na internetu. Djelatnici stručne službe roditelje su također upoznali sa zamkama i posljedicama kockanja koje, kako za pojedinca, tako i za cijelu obitelj, imaju teške posljedice. Roditelji su nadalje informirani o utjecajima koji mediji imaju na adolescente te njihovu sliku o sebi te što oni, kao roditelji, mogu poduzimati kako bi zaštitili svoje dijete od njihova štetnog utjecaja.
Na kraju roditeljskih sastanaka svi su roditelji ispunjavali ankete o situacijama koje se tiču upotrebe mobitela kako u školi tako i izvan nje. Uvjerili smo se da ih je anketa potaknula na razmišljanje o tome koliko štete njihovoj djeci (pa i njima samima) mogu nanijeti mobiteli i druga bihevioralna sredstva ovisnosti kao i koji su mogući načini ublažavanja posljedica.