2017-10-23 08:56:39

DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN

Dana 23. listopada 1847. godine, dakle prije točno 170 godina, uveden je hrvatski jezik kao službeni jezik u javnu upotrebu. Naime, Ivan Kukuljević Sakcinski na posljednjem staleškome zasjedanju Hrvatskoga sabora upozorio je narodne zastupnike na potrebu uvođenja hrvatskog jezika kao službenog jezika u javne službe. 

 

Prvi zastupnički govor na hrvatskom jeziku u Saboru održao je upravo Ivan Kukuljević Sakcinski 1843. godine. U svom domoljubno nadahnutom govoru pozvao je i na uvođenje hrvatskoga jezika u škole i urede kako bi se mogao postupno uvesti i u javni život. Prije Kukuljevićeva govora, svi govori i saborski zapisnici, počevši od druge polovice 13. stoljeća, bili su na latinskom jeziku.

Pobjeda hrvatskoga jezika u predvečerje revolucionarne 1848. bila je plod diplomatske i političke borbe zastupnika u Hrvatskome saboru i u zajedničkome hrvatsko-ugarskom saboru, a još više stvaran uspjeh preporodnih nastojanja da se prihvati i primijeni jedinstveni pravopis i prihvati jedinstveni štokavski jezik te da se na taj način prevlada regionalna i dijalektalna rascjepkanost hrvatskoga narodnog prostora. Najveća zasluga u tome, osim Kukuljeviću, zasigurno pripada Ljudevitu Gaju, koji je svojom Kratkom osnovom horvatsko-slavonskog pravopisanja izložio osjećaje cijeloga tadašnjeg mladog naraštaja.

 

Ivan Kukuljević Sakcinski tada je rekao i ovo:

Mrtvi jezik je rimski, a živi mađarski, njemački i talijanski, to su naši tutori. Živi nam se groze, mrtvi nas drže za grlo, guše nas i nemoćne nas vode i predaju živima u ruke. Zato sam ja toga mnijenja, da bi slavni staleži i redovi na to već jednom misliti počeli, kako da svoj jezik tuđemu pretpostave i njega u javni život uvedu…

 


Osnovna škola don Mihovila Pavlinovića Metković