MJESEC HRVATSKE KNJIGE

Autor: Helena Bjeliš, 17. 10. 2017.

Jedan od najpoznatijih francuskih i svjetskih književnika Victor Hugo jednom  je prilikom rekao : „ U životu sam imao samo jednog pravog i iskrenog prijatelja: knjigu. “ Družeći se s knjigama,  zaboravljamo na probleme svakidašnjice, putujemo, istražujemo i otkrivamo. Ove je godine manifestacija Mjesec hrvatske knjige , koja se obilježava od 15. listopada do 15.studenog, posvećena enciklopedistici, a provodi se pod geslom: Sve na jednom mjestu.

Ovaj moto danas treba shvatiti ponešto dinamičnije. Svako se znanje danonoćno mijenja, a u suvremenom dobu ubrzanog razvoja komunikacijskih tehnologija svjedoci smo da ono izbjegava ukoričavanje u jednu ili više knjiga (  enciklopedije se već godinama  mogu naći i u online izdanjima ), no  potrebno nam je  jedno ishodišno mjesto koje omogućuje snalaženje u nepreglednosti današnjeg raslojenog znanja iz različitih područja ljudskog djelovanja i stvaranja. To je uvijek bio zadatak enciklopedija. One bi trebale biti sastavni dio naših života  kao jedna od dragocjenih stvari na svijetu- riznica ljudskih dosega i spoznaja.

Upoznavanje s enciklopedijama, specijaliziranim i općim, poticanje čitanja i istraživanja kod djece kao i osvješćivanje vrijednosti tih procesa  ciljevi su   niza različitih ovogodišnjih aktivnosti prilikom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige u našoj školi. Učiteljice Hrvatskog jezika Marinka Jurković, Ivona Martinović, Helena Bjeliš, Slavica Ilić i Ivana Vatović   u suradnji s knjižničarkom Marijanom Gluščević  upoznat će  učenike s enciklopedijama u različitim oblicima. Jednodnevnu akciju s ciljem populariziranja čitanja „ Danas ti čitam“ koja će se održati 23.listopada predvodit će  knjižničarka, a  ujedno će  i ove godine aktiv Hrvatskog jezika realizirati  projekt  Gradskoj knjižnici u pohode ,  na nastavi će s učenicima intenzivirati razgovore o dobrobiti čitanja i utjecaju knjiga i njihovih autora , uređivat će se razredni panoi i dr.

Čitanje vodi u bolju informiranost, a znati pronaći pravu informaciju,  brzo  i valjano  zaključiti i iskoristiti je  izazov je današnjice s kojim se susreću i učenici. Iako djeca i mladi sve manje čitaju, po svim mjerodavnim istraživanjima sudeći, treba ih poticati na oživljavanje zapostavljene vrijednosti druženja s pisanom riječju te  prikupljanje znanja i mudrosti drugih ljudi koja se kriju iza korica knjiga.