ZA NAŠE OSMAŠE / Novosti o upisima u srednje škole za 2016./2017.

Autor: Marinka Jurković, 15. 5. 2016.

Osim u ljetnom i jesenskom roku, učenici će ove godine srednju školu moći upisivati i u trećem krugu, u dodatnom jesenskom roku.  Riječ je o novosti koju uvodi Ministarstvo obrazovanja s ciljem osiguravanja upisa za sve učenike s čime je lani bilo dosta poteškoća.

Ponukano prošlogodišnjim slučajem niza neupisanih učenika, Ministarstvo je otvorilo mogućnost upisa nakon jesenskoga roka, u dodatnom jesenskom roku koji bi se proveo od 5. do 9. rujna i to u one programe  u kojima je ostalo mjesta nakon prvog jesenskog roka. Druga je novost, a s istim ciljem, da je broj upisnih mjesta po razredu povećan s 26 na 28. Treća upisna novost je da zanimanja za koja budući srednjoškolci ne pokažu interes, neće biti ukinuta nakon ljetnoga roka, što je bila praksa, nego će se  pokušati popuniti u dva jesenska roka.

Ministarstvo je početkom prošlog tjedna pustilo u javno savjetovanje Nacrt prijedloga Odluke o upisu učenika u prvi razred srednjih škola, što također nije bila praksa prijašnjih godina, nego je ministar donosio odluku bez javnog savjetovanja. Kako stoji u prijedlogu te Odluke, početak prijava kandidata u sustav je 2. lipnja, a učenici obrazovne programe mogu birati od 27. lipnja. Zaključivanje odabira obrazovnih programa je 6. srpnja, osim za učenike koji se prijavljuju u škole koje traže dodatne provjere. U tom slučaju učenici imaju za prijavu samo jedan dan,  od 27. do 28. lipnja.

Jezikom brojki, u prvim razredima javnih srednjih škola u novoj školskoj godini bit će mjesta za 48.128 učenika u 2083 razreda. U gimnazije se planira upisati 11.883 učenika (25%), u četverogodišnje strukovne škole 19.666 učenika (40%), a u trogodišnje strukovne škole 8431 učenik (17,5%). U programima obrazovanja za vezane obrte u trajanju od tri godine Ministarstvo je  predvidjelo 195 razreda, odnosno 4683 učenika.

Ovim novostima vezanim uz upis, smatraju u nadležnom Ministarstvu, osigurat će se upis svih učenika u prvi razred srednje škole, što je u prošlim godinama, a posebice 2015./16. bio veliki problem. Detaljnije o ovome učenici i njihovi roditelji mogu pročitati na http://upisi.weebly.com/

Rokovnik upisa u srednje škole u 2016./2017.

2. lipnja  -> početak prijava u sustav

27. lipnja  -> početak prijava programa

28. lipnja -> kraj prijava programa s dodatnim provjerama

6. srpnja  -> kraj prijava programa