Razlistaj se!

Autor: Katica Salacan, 11. 11. 2020.

Mjesec hrvatske knjige je manifestacija – projekt koji se odvija na razini države više od dva desetljeća, a pokrovitelj je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Svake godine tijekom mjesec dana, od 15. listopada do 15. studenoga govori se o knjizi, promiče čitanje te se različitim programima okupljaju svi oni koje knjiga istinski zanima. Ovogodišnja je manifestacija posvećena planetu Zemlji u povodu 50. godišnjice obilježavanja Dana planeta Zemlje, a moto je Razlistaj se!

Projekt u našoj školi koordinirala je knjižničarka Katica Salacan, a u njemu su sudjelovali učenici razredne nastave matične i područnih škola sa svojim učiteljima (Željan Brljević, Davorka Govorko, Dragica Jerković, Marija Dodig, Vera Jelčić, Ankica Jakić, Katica Vladimir /V/, Tonćika Popović, Natali Bubalo, Suzana Bubalo, Nikolina Doko, Nevena Mataga, Nikolina Jerković, Danijela Tutavac, Maja Dujmović Mustapić, Sandra Krstičević, Katarina Petković Galov, Mateja Krstičević i Lidija Marić), učenici 6. c i 7. a  razreda sa svojim razrednicama (Katica Vladimir /N/ i Ana Tot) te učenici Posebnog razrednog odjela sa svojom edukatoricom-rehabilitatoricom Lucijom Vladimir Bilić. Brojnim tematskim radionicama poticala se ljubav prema pisanoj i usmenoj riječi: učenici su zajedno sa svojim učiteljima čitali ekološke priče i zavičajne legende u svojim razredima i prirodi te ih ilustrirali, pisali sastavke i pjesme, izvodili lutkarske predstave, izrađivali straničnike za knjige, crtali stripove te izrađivali plakate. Posebno su vrijedni bili učenici 2. c razreda učiteljice Tonćike Popović koji su ilustrirali slikovnicu Nevenke Videk Pismo iz Zelengrada, a nakon toga je pročitali u prirodi. Treba pohvaliti i učenike 3. b razreda koji su uz učiteljicu Nikolinu Doko svakodnevno pomagali učenici Petri Markota u svladavanju Brailleovog pisma.

Ove godine Mjesec hrvatske knjige nastojao je, osim promicanja knjige i čitanja kao društvene vrijednosti, osvijestiti i važnost očuvanja prirode i okoliša.

Pismo iz Zelengrada – slikovnica 2. c razreda

Razlistaj se! – projektne aktivnosti