Svjetski dan životinja

Autor: Zrinka BAĆE, IVANA JERKOVIĆ, 5. 10. 2020.

Svjetski dan životinja proglašen je 1931. na konvenciji ekologa u Firenci radi naglašavanja nepovoljnog položaja ugroženih vrsta. Za Svjetski dan životinja odabran je 4. listopada jer se na taj dan svetkuje sv. Franjo Asiški,  svetac zaštitnik životinja. Otada se na Svjetski dan životinja prisjecamo i odajemo počast svim životinjama, a poseban je naglasak stavljen na ljude koji vole i poštuju  životinje. Dan se obilježava na razne načine u svakoj zemlji bez obzira na nacionalnost, religiju, vjeru ili političku ideologiju.

Cilj je Svjetskim danom  životinja poboljšati standarde uvjeta življenja životinja širom svijeta pružajući potporu sudjelovanjem pojedinaca, grupa i organizacija koje skrbe o životinjama. U našem, neretvanskom kraju postoji bogatstvo životinjskih vrsta. Najupečatljiviji je svijet ptica, zbog kojeg dolina Neretve ima posebno mjesto na karti zanimljivih i zaštićenih vrsta ptica.

Ornitološka zbirka, koja se nalazi u sklopu stalnog postava Prirodoslovnog muzeja u Metkoviću, svjedoči nam o kakvom bogatstvu ptičjeg svijeta je riječ.

Svjedoci smo raznih promjena u prirodi koje su zasigurno ostavile traga i u zajednici ptica na našem području. Neke vrste su, nažalost, napustile ovo stanište i nikad više neće krasiti ovaj kraj. No ima i dobrih vijesti…U zadnjih par godina uočene su vrste koje odavno nisu obitavale u našim krajevima, a sada su ponovo tu.

U našoj smo školi ove godine za vrijeme obilježavanja Svjetskog dana životinja pticama posvetili vise priča. Na satovima Prirode i Biologije odrađeni su prigodni sadržaji te su učenici 6. i 7. razreda izrađivali i  zanimljive kućice za ptice koje smo postavili u školski vrt.