DRUGAŠI NA IZLETU

Autor: Katarina Petković Galov, 8. 5. 2018.

Iako se nikom nije svidjela kiša koja je u četvrtak pokvarila do tada lijepo vrijeme, učenici 2. a, 2. b te učenici 2. razreda PŠ Vid i Prud s posebnim su nestrpljenjem gledali u nebo i čekali razvedravanje. Toliko je malih ručica molilo za lijepo vrijeme da nas je u petak (4. svibnja 2018. godine) dočekao sunčan i topao dan te smo mogli nesmetano planirati naš izlet.

Točno u 7:45 učenici iz PŠ Prud i Vid krenuli su autobusom prema matičnoj školi gdje smo im se pridružili u autobusu. Uzbuđeno smo birali mjesta i prijatelja s kojima ćemo sjediti. Tijekom vožnje naša vodička Tonka nam je govorila zanimljivosti o mjestima uz koja smo prolazili, a mi bismo ju nagradili pljeskom.

Najprije smo se odmorili na odmorilištu Rašćani gdje smo se malo okrijepili i uhvatili zraka. Naš prvi cilj bio je Imotski gdje smo posjetili Modro jezero i popeli se na tvrđavu Topanu koja je jedna od značajnijih utvrda u unutrašnjosti Dalmacije. Neopisivo lijep pogled s tvrđave pružao se na cijeli grad i imotsko polje. Sa zanimanjem smo slušali poznatu legendu o Gavanu i Gavanici te saznali kako se, osim Modrog i Crvenog, u imotskom kraju kriju brojna jezera. Obilazeći grad Imotski vidjeli smo kip Tina Ujevića na istoimenom trgu te crkvu Gospe od Anđela. Zatim smo se uputili do Crvenog jezera gdje smo imali priliku vidjeti hodanje po žici duž cijelog jezera što je djecu posebno razveselilo. A bili su nemalo iznenađeni što jezero nije crveno, ali im je vodička objasnila kako je jezero naziv dobilo po okruženju, a ne po samoj boji vode.

Već pomalo umorni otišli smo na seosko gospodarstvo Eko selo Grabovac gdje smo ručali. Posebno oduševljenje zavladalo je kada je barba Jozo došao sa svojom kočijom i konjem Vilijem. Redom smo se krcali u kočiju kojom smo se vozili do barba Jozinog imanja na kojem čuva pravo malo carstvo domaćih i divljih životinja. Livada i svjež zrak poslužili su za nesmetanu igru i zabavu.

Zadovoljni i puni dojmova krenuli smo prema Makarskoj gdje smo prošetali rivom te posjetili Gradski muzej u kojem se čuvaju brojni predmeti važni za povijest grada.  Posjetili smo i Trg fra Andrije Kačića Miošića gdje smo se okrijepili sladoledom te krenuli prema Vepricu.

Po dolasku u Vepric razgledali smo ovo divno svetište te poslušali i dio svete mise. Zahvalni dragom Bogu na ovako lijepom danu krenuli smo kućama. Putovanje je bilo začinjeno pjesmom i prepričavanjem dojmova. Ispred Škole su nas dočekali roditelji koje su mali izletnici zasuli brojnim dojmovima s ovog nezaboravnog dana.