Korisnik:

Njemački jezik-raspored
Za djecu

Hrvatski i svjetski DAN KRAVATE

Kravata je jedini hrvatski simbol koji je univerzalno poznat i prepoznatljiv. Hrvatsko podrijetlo kravate, utemeljeno na povijesnim, etnološkim i lingvističkim činjenicama, potvrđuju svjetske enciklopedije i drugi znanstveni izvori.

Kravata je dekorativni odjevni predmet koji se nosi oko vrata provučen ispod ovratnika košulje. Izvorni  je hrvatski proizvod, a raširio se Europom u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj. Bila je dio bojne opreme Hrvata i neka vrsta raspoznavanja jer u to doba još nije bilo vojničkih odora.

Academia Cravatica neprofitna je hrvatska ustanova koja se bavi proučavanjem, čuvanjem i unapređivanjem kravate kao dijela hrvatske, europske i svjetske kulturne baštine. Utemeljena je 1997. godine, a ona je proglasila da se 18. listopada svake godine obilježava hrvatski i svjetski Dan kravate. Naime, na taj dan izvedena je,  2003. godine, spektakularna instalacija Kravata oko Arene u Puli. Tom instalacijom, s najvećom kravatom na svijetu, simbolički je povezano antičko i suvremeno doba, a crvenom bojom kravate svijetu je upućena poruka ljubavi i suživota među ljudima i narodima.

Budite ponosi na jedini hrvatski simbol koji je univerzalno poznat i  stavite danas kravatu oko vrata!!

objavio: Marinka Jurković   datum: 18. 10. 2017.

Priloženi dokumenti:
vremenici.zip