BAROKNA MATEMATIKA

Autor: Marija RAIČ RAGUŽ, 12. 6. 2017.

Ovogodišnji školski projekt  Barok  učenici  5.a, 5.b, 8.a i 8.b s nastavnicom matematike Marijom Raič Raguž uspješno su priveli kraju. Ukratko ćemo vam predstaviti naše aktivnosti.

Projekt je realiziran kroz tri područja:

1. SIMETRIJA

• simetrija u arhitekturi

U baroknoj arhitekturi, posebno u kraljevskim rezidencijama i palačama vlada stroga simetrija građevina. Simetrija je nešto što je našem oku ugodno vidjeti. Volimo vidjeti kada su stvari idealno posložene i kada odgovaraju jedna drugoj kao što je to u baroknoj arhitekturi. Učenici 8. a i 8. b razreda potovanje kroz barok započeli su još u rujnu 2016. godine kada su u sklopu četverodnevne ekskurzije u Hrvatsko zagorje posjetili palaču Patačić, palaču Herzer, gradsku vijećnicu i katedralu u Varaždinu te dvorce Oršić i Veliki Tabor, a u ožujku 2017. godine u Vukovaru i dvorac Eltz. Na satu matematike učenici 5.a i 5.b razreda određivali su osi simetrije spomenutih građevina.

• simetrija u glazbi

Simetrija i različiti oblici njezine realizacije u Bachovoj glazbi posebno su zanimljiva i opsežna tema. I sa stanovišta realizacije simetrije najzanimljivije su Bachove zbirke Die Kunst der Fuge i Das Wohltemperierte klavier, koje objedinjuju različite vidove realizacije simetrije i pokazuju neobične igre brojkama i čudesne simetrije koje se mogu matematički izraziti.

2. RUĐER JOSIP BOŠKOVIĆ

(18. svibnja 1711. – 13. veljače 1787.)

Naš najistaknutiji matematičar i fizičar, ali i diplomat, filozof, pjesnik, geodet, isusovac... jedan je od najistaknutijih znanstvenika svoga vremena... S njegovim djetinjstvom, obrazovanjem, znanstvenim dostignućima, poznatim citatima i zanimljivostima iz života upoznao nas je učenik 8. b razreda Ivan Vene.

3. VIOLINA

• umjetnost dizajna jednog od najvažnijih glazbenih instrumenata u baroku

Posebno su zanimljive violine koje je izradio  talijanski graditelj violina Antonio Stradivari. Svjetski su poznate po izuzetnoj kvaliteti tona i estetskom izgledu. Ono što je najnevjerojatnije jest da je njegova violina izrađena po omjeru Zlatnog reza. Cijela violina je ispunjena spiralama i detaljima pažljivo razmaknutim.  Zlatni rez, poznat i kao božanska proporcija, najsavršeniji je rez u prirodi, potpuno savršen ljudskom oku. To je matematičko – strukturalni pojam kojeg se najčešće veže za umjetnost (broj phi): Veći se dio prema manjem dijelu odnosi kao cijela dužina prema većem dijelu.

Učenici 8.b razreda Iva Vučić, Barbara Dropuljić i Martin Roglić  petašima su ispričali zanimljive priče o iskusnom graditelju Stradivariju, njegovim violinama te ih upoznali s matematičkim pojmom zlatnog reza, a Ivan Vene je monološki uprizorio  lik Ruđera Boškovića. Učenice Filipa Šiljeg, Antonia Cvitković, Ana Majić, Lucija Crnčević, Antonela Begić i Iva Vučić su sve to zaokružile prigodnim plakatima koje smo izložili u predvorju škole.

Ponosni smo što smo kroz nastavu matematike uspješno sudjelovali u školskom projektu Barok. Bilo je zabavno i poučno!