8. III. Simbol borbe za prava žena

Autor: Marinka Jurković, 8. 3. 2017.

Osmi dan u mjesecu ožujku,  Međunarodni  dan žena, posvećen je ženama diljem svijeta i svim njihovim uspjesima. Lijepo je da mi žene imamo jedan dan u godini za sebe, to smo zaslužile samim time što smo žene!

Ovaj dan simbol je borbe za izlazak iz okvira povijesti u kojem  se prema ženama  ophodilo kao prema građanima drugoga reda. Žene su svojom borbom postigle značajno smanjenje nejednakosti, omalovažavanja, predrasuda, seksizma i drugih nepravdi proizišlih iz neravnopravnosti spolova.

Međutim, i na početku 21. stoljeća uloga žena tijekom povijesti još uvijek je ostala neistražena i nedovoljno poznata. Iako su mnoge žene  igrale ključnu ulogu u nekim prošlim razdobljima, od Helene u Trojanskom ratu  do slavnih vladarica, sportašica i znanstvenica - povijest žene vrlo je mlada grana povijesne znanosti. Zbog  obespravljenog položaja tijekom skoro dva milenija, na visoke položaje uspijevale su se uspeti samo one žene koje su bile dovoljno hrabre i usudile se suprotstaviti društvenim konvencijama i običajima.

U našoj stvarnosti žene su i dalje diskriminirane, slabije plaćene i manje zastupljene u svim važnim procesima. Zato, nastavak borbe žena za ravnopravnost i vlastito dostojanstvo  postaje imperativ svim ženama 21. stoljeća. Mi možda nećemo dočekati taj dan kad će ravnopravnost postati stvarnost, ali moramo se nastaviti boriti kako bi ga dočekale naše kćeri! Međunarodni dan žena i ubuduće treba obilježavati zbog nastavka borbe za jednakost žena i muškaraca, borbe za onaj dan u kome će ravnopravnost postati stvarna, a ne samo deklarativna kakva je danas.

Danas biste trebali čestitati svakoj ženi upravo i samo zbog toga što je žena – žena koja voli, koja može, koja se bori, koja drži svijet na svojim dlanovima, ženi koja je posebna - svaka na svoj način…

Stoga, drage kolegice profesorice, prijateljice,  majke, sestre, susjede  … i sve žene svijeta -  od srca vam želim sretan i ponosan Dan žena!