MEĐUNARODNI DAN ZAŠTITE MOČVARNIH STANIŠTA

Autor: Ivana Jerković, 2. 2. 2017.

Međunarodni dan zaštite močvara obilježava se svake godine 2. veljače. Ovaj dan prigoda je da s ponosom naglasimo kako nema kraja u Europi  koji može oku ponuditi ovakvu  ljepotu nepreglednih močvara trske i šaša, nedirnuto carstvo komaraca, žaba i lopoča te staru rimsku Naronu usnulu uz Norin kao naš neretvanski kraj. Međunarodni dan močvarnih staništa prigoda je da se prisjetimo kakvo blago imamo!

Na taj dan 1971. godine potpisana je u iranskom gradu Ramsaru  Konvencija o močvarama. Konvenciji je zasada pristupilo 158 država, uključujući i Republiku Hrvatsku. To je sporazum koji čini okvir za međunarodnu suradnju u zaštiti i održivom iskorištavanju močvarnih staništa. Konvencija obvezuje svaku državu na opće očuvanje močvara na vlastitom teritoriju, kao i na posebne obveze vezane uz močvarna staništa od međunarodne važnosti koja se upisuju u tzv. Ramsarski popis. Močvarna staništa definirana su kao područja močvara, bara, tresetišta ili voda, bilo prirodna ili umjetna, stalna ili privremena, sa vodom stajaćicom ili tekućicom, boćatom ili slanom, uključujući morsku vodu, čija dubina za oseke ne prelazi 6 metara.

Iako na prostoru Hrvatske mnoga područja zadovoljavaju uvjete za uvrštenje na Ramsarski popis, tek su četiri područja upisana. To su ribnjaci Crna Mlaka, donji tok Neretve, Lonjsko i Mokro polje i Kopački rit. Naše močvarno područje iznimno je u ornitološkom pogledu - zabilježeno je 310 vrsta ptica, ali i u ihtiološkom pogledu, po tradicionalnom načinu obrade zemlje – jendečenju. Zakonom o zaštiti prirode u području delte Neretve zaštićeno je šest područja od čega u kategoriji posebni rezervati: Prud,  Pod Gredom,  Orepak i Delta Neretve – jugoistočni dio te u kategoriji značajni krajobrazi: Modro oko i jezero Desne te  Predolac-Šibenica.

Slogan ovogodišnje manifestacije je Ribe za budućnost koji nas poziva na obvezu očuvanja i razumnog korištenja ovog vrijednog resursa. Podsjećamo kako je danas izlovom  drastično degradiran riblji fond te ugrožen opstanak mnogih ribljih vrsta.

Naša škola pridružila se obilježavanju ovog dana prigodnim plakatima koje su izradili   učenici s nastavnicom biologije Ivanom Jerković.