DANI KRUHA I ZAHVALNOSTI U PŠ PRUD

Autor: Sandra Krstičević, 16. 10. 2016.

Listopad je mjesec kada zahvaljujemo Bogu na svim radostima, uspjesima i darovima kojima nas je tijekom godine podario. U Područnoj školi Prud učenici su sa svojim učiteljicama Danijelom Tutavac i Sandrom Krstičević vrijedno  istraživali i pripremali  se za  obilježavanje Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje.

Marljivo smo učili  kako se priprema kruh, peciva i slastice, kako treba poštivati trud i rad ljudi koji uzgajaju žitarica i proizvode kruh, što sve mogu vrijedne ruke napraviti od plodova zemlje, kako poštivati prirodu i njezine plodove te kako se ponašati za stolom. Nakon toga smo panoe uređivali prigodnim izlošcima. Cijela škola mirisala je plodovima bogate nam doline koje su učenici prikupljali, a na izložbenom stolu u predvorju  našle su se mirisne mandarine, šipci, kruške, dunje, tikve, suhe smokve, bademi ...

Na dan proslave Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, 14. listopada 2016.,  školu se zamirisali vafli koje su učenicu u školskoj kuhinji pripremali sa svojim učiteljicama. Naš  blagdanski stol  bio je  prepun raznovrsnog peciva, kruha, kolača i drugih slastica koje su pripremile vrijedne ruke naših majki  i baka.  Dramska skupina uprizorila je  kratki igrokaz Važno zrno, a zatim i prigodne recitacije Pekar i Molitva kruhu.  Slijedila je molitva zahvalnosti, zatim je sve nas i podove zemlje blagoslovio don Mile, a nakon toga, naravno,  uživali smo u  obilju pripremljenom od  brašna i plodova zemlje.