Dan kruha i zahvalnosti - za novo lice naše knjižnice

Autor: Marinka Jurković, 15. 10. 2016.

U svakodnevnom životu  teško prepoznajemo da primamo puno više nego što dajemo i da samo uz zahvalnost život postaje bolji.                                              (Dietrich Bonhoeffer)

Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje obilježili smo u petak 14. listopada  2016. godine. Mjesto učenje za današnju izvanučioničnu nastavu bio je glavni gradski trg, klupe i ploču zamijenili smo prodajnim štandovima, udžbenike bogatim plodovima jeseni, a nastavu prodajom.  Cilj ove nastave bio je prodajom izložaka koje su donirale majke i bake prikupiti što više novčanih sredstava za novo lice naše knjižnice, za njezino medijsko osnaživanje. Bio je to vrhunac našega tjedna posvećenog kruhu i zahvalnosti.

U nekoliko sati izvanučionične nastave imali smo mnogo predmeta: učili smo što sve vrijedne ruke mogu napraviti od plodova zemlje, kako cijeniti  trud tuđih ruku, zašto zahvaljivati za kruh naš svagdašnji, razgovarali smo o poštivanju kruha što nam ga je Svevišnji dao, vježbali smo lijepo ponašanje, učili smo i lekcije iz humanosti odvajajući dio naših izložaka i za Dom za starije i nemoćne, vježbali smo kako vlastitim trudom poboljšati uvjete učenja u svojoj školi… mnogo toga smo danas učili i naučili.

Na trenutke se činilo da je glavni gradski trg premalen da primi sve koji su željeli s nama  podijeliti svečanost kruha i plodova zemlje te s nama sudjelovati u opremanju školske knjižnice. Oblacima koji su nam cijelo jutro prijetili pokvariti veselje, nije uspjelo. A što se sve moglo vidjeti i kupiti na našim štandovima? Nabrajanje bi dugo trajalo: od najrazličitijih vrsta kruha, najljepših domaćih kiflica i najbiranijih kolača, a tek voća i povrća – mirisnih mandarina, šipaka, jabuka, tikava, badema i suhih smokava pa  domaćih džemova i druge zimnice. Sve bogatstvo naše zlatne doline našlo se na jednom mjestu. A mali trgovci su uložili sve svoje umijeće i šarm da prodaju što više, ne sumnjamo da ćemo uskoro vidjeti novo lice naše knjižnice.

Kažu da slike govore tisuću riječi, i stvarno govore.  Imamo  naših tisuću riječi u slikama … zanimljivi foto zapis  s Trga zabilježila je knjižničarka Katica Salacan.