DAN(i) ŠKOLE

Autor: Ljupka SRŠEN GUTIĆ, Ivona Martinović, 20. 5. 2022.

Ove smo godine Dan škole obilježili na drugačiji način, naime, bogati i raznovrsni program odvijao se tijekom tri dana.

Obilježavanje je započelo u ponedjeljak, 16. svibnja u predvorju Škole kad je održana umjetničko-teološka večer Viruj u ljubav posvećena Oliveru Dragojeviću, a osmislio ju je i koordinirao vjeroučitelj Tomislav Medak. Ljubavlju, vjerom i glazbom nadahnuto događanje dio je velikoga školskog projekta Dalmatinski mozaik kojeg je začetnik i voditelj prof. glazbene kulture Ljupka Sršen Gutić.

Na početku programa vjeroučitelj Tomislav Medak u svom je teološkom osvrtu govorio o Oliverovim ljubavnim stihovima, kršćanskoj ljubavi i ljudskoj čežnji za tom uzvišenom vrednotom koja čovjeka približava njegovu osobnom raju.

U umjetničkom dijelu programa nastupili su naš školski zbor, grupa Versi, VIS Znak Jonin i Branko Medak, a njihovim nastupima prethodili su kratki narativi koje su govorili učenici osmih razreda. Moderatorica programa bila je prof. Ana Tot, a nazočne je kratkim govorom pozdravila ravnateljica škole Žana Dodig.

Fotografije preuzete s portala: https://likemetkovic.hr/portal/

Na Dan škole, 18. svibnja učenici su sudjelovali na edukativno-multimedijalnoj radionici koju je održao Mobilni planetarij Odiseja u suradnji s našim profosorima geografije Dianom Milić i Antom Buljubašićem. Učenici su napravili mali odmak i predah od klasične nastave i krenuli na kratko, ali nezaboravno putovanje… putovanje svemirom. Na zabavan način upoznali su zakone prirode i njihove manifestacije. Uz mnoštvo interaktivnih sadržaja naučili su puno o beskonačnom prostoru koji nas okružuje. Promatrali su i istraživali zvijezde, galaksije i planete, proučavali nebeski svod, slušali priče i mitove, vidjeli pojave poput sudara galaksija i pomrčine Sunca, sudjelovali u pokusima.

Predavanja su bila zanimljiva i prilagođena uzrastu, stoga posjetitelji nisu krili zadovoljstvo doživljenim.

Treći dan obilježavanja (19. svibnja) u predvorju Škole izveden je naš prvi mjuzikl pod nazivom Dalmatinski mozaik u kojem su sudjelovali Mali i Veliki školski zbor, solisti Škole, članovi Dramske skupine te Vokalna skupina učitelja.

Mjuzikl je osmislila i koordinirala  prof. Ljupka Sršen Gutić, a s učenicima su ga pripremale i profesorice Ivona Martinović, Ana Jogunica i Zrinka Boras. Put od ideje do ostvarenja mjuzikla bio je zahtjevan i dugotrajan, ali radost i uzbuđenje koje su učenici pokazali na probama bili su snažan poticaj za rad njegovoj kreativnoj i neumornoj autorici. Inače, mjuzikl je krunski, ali ne i jedini izlazni proizvod cjelogodišnjega školskog projekta Dalmatinski mozaik čije predstavljanje slijedi u lipnju. Cilj mjuzikla bio je, kako profesorica Ljupka kaže, približiti tradicijsku i popularnu dalmatinsku pismu mladim naraštajima kao i upoznati naše učenike s ljepotama Dalmacije.

Vjerujemo da su svi: izvođači, publika (roditelji, bake, učenici...) i kolege učitelji zajedno uživali u glazbeno -scenskom putovanju dragim nam dalmatinskim zavičajem te da smo sada malo više svjesni ljepote prirodnog, geografskog i kulturnog podneblja u kojem živimo.