ČETVRTAŠI NA IZVANUČIONIČNOJ NASTAVI

Autor: Mateja Krstičević, 19. 5. 2022.

Učenici četvrtih razreda naše škole te učenici četvrtog razreda PŠ Vid zajedno sa svojim učiteljicama Verom Jelčić, Suzanom Bubalo, Nikolinom Doko i Matejom Krstičević u utorak 17. svibnja 2022. išli su na izvanučioničku nastavu u Omiš, Split i Solin.

U 7 sati krenuli smo iz Metkovića prema Omišu gdje je bilo naše prvo stajalište. U pratnji vodiča prošetali smo omiškim kalama u potrazi za suvenirima. Na svakom koraku mogao se naići kakav zanimljiv trg ili kuća. Jedna od kuća lokalnom stanovništvu posebno je draga, a turistima zanimljiva, to je  Kuća sretnog čovjeka.  Ime je dobila po natpisu koji se nalazi iznad ulaznih  vrata i na kojem, predvedeno s latinskog, piše: „Zahvaljujem ti, Gospode, što sam bio na ovom svijetu.“ (GRATIAS AGO TIBI DNE QUIA FUI IN HOC MONDO.) Pretpostavlja se  da je to bila kuća pravnika Ivana Primojevića, odvjetnika i ambasadora omiške komune u Veneciji. Kao trajni podsjetnik na slavnu gusarsku prošlost, tik iznad starog dijela grada smjestila se utvrda Mirabela, jedna od najpoznatijih  omiških znamenitosti. S veseljem smo je razgledali.

Nakon toga barkama smo krenuli na poznato izletište Radmanove mlinice. Učenici su uživali u vožnji i razgledavanju zelene oaze u kojoj su se zabavili i opustili uz  pregršt aktivnosti. Pod zaklonom visokih stabala i pogledom na stara mlinska kola, učenici su uživali u ručku, a kasnije i u slobodnoj igri.

Poslije ručka krenuli smo za Split gdje nas je dočekala voditeljica Marija koja nas je povela u razgled grada. Obišli smo Peristil, Zlatna vrata, Rivu i Podrume. Nakon toga, naši učenici su se osobito razveselili obilasku Hajduk Fan Shopa gdje su mogli kupiti različite suvenire.

Putovanje smo nastavili prema Solinu gdje smo se kratko odmorili. U večernjim satima smo se  sretni i puni lijepih uspomena vratili u Metković. Ovakva izvanučionična nastava uvijek iza sebe ostavi mnogo novih iskustava i lijepih uspomena.