18.STUDENOGA - DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE VUKOVARA I ŠKABRNJE

Autor: Marinka Jurković, 17. 11. 2021.

Dan sjećanja na žrtve Domovinskoga rata

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Ove godine obilježava se 30. godišnjica stradanja Vukovara te će se diljem Lijepe Naše 18. studenoga 2021. godine obilježiti Dan sjećanja na žrtve Domovinskoga rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Vukovar je proglašen mjestom posebnog domovinskog pijeteta i ima posebno važnu ulogu u hrvatskoj povijesti uspostave samostalne Hrvatske. On predstavlja simbol otpora, žrtve i pobjede te obrane državnog suvereniteta u Domovinskom ratu. Zato i ove godine paljenjem svijeća ili prigodnim programima odajemo počast svim koji su dali svoj doprinos za uspostavu i očuvanje Republike Hrvatske kao samostalne i suverene države.

Iako smo u nastavi na daljinu, u našoj školi Vukovar nismo i ne smijemo zaboraviti. S učenicima smo organizirali nastavu posvećenu Danu sjećanja na žrtve Domovinskoga rata i Danu sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje koristeći pri tom različite slikovne, filmske i audio zapise. Jedan od njih, film Slavice Šnur Od tog dana (http://www.odtogadana.com/) govori o potresnoj sudbini djece u Domovinskom ratu. Pozivali smo i umjetnike riječi da nam govore o Vukovaru…

Hrvoje Hegedušić; STOJI GRAD

Stoji grad
Pod kišom čelika, ognja i smrti
gdje paklena sila svoj zadnji ples vrti, stoji grad
Stoji grad
Vječan ko narod ponosno stoji
U posljednje dane dušmanu broji
Vukovar,Vukovar

Stoji grad!

Herojstvo branitelja i izuzetno značenje koje je tromjesečna obrana Vukovara imala u opstanku i obrani cjelokupne hrvatske države pretvorili su Vukovar u simbol hrvatskog otpora ratnoj agresiji. Bitka za Vukovar bila je najveća bitka Domovinskog rata jer Vukovar 1991. nije branio samo sebe, već i cijelu Hrvatsku. Danas je važno znati i prenositi istinu o Domovinskom ratu jer istina o velikoj tragediji Vukovara i njegovih branitelja nikada ne smije pasti u zaborav.

Iz majčinog krika sloboda se rada
I uskoro bijela zaplovit će lađa
Do sunca.
Iz krvi i bola niknut će cvijeće
I nikada narod zaboravit neće
Vukovar.
Stoji grad!

Sjećamo se kolone prognanih Vukovaraca, patnje i bola na njihovim licima, slika razrušenog Vukovara, Ovčare, ubijenih i mučenih ljudi, Siniše Glavaševića i potresne Priče o gradu. Svake godine, tako i ove, s divljenjem i ponosom govorimo o Siniši Glavaševiću i njegovom nezaustavljivom glasu koji je probijao sve opsade, obruče i podrumske zidove. Njegovi tekstovi kao najiskrenija svjedočanstva iz opkoljenog grada, ali i svjedočanstva mnogih, neznanih Glavaševića, koja tek čekaju da budu otkrivena, poruke su života u vrtlogu rata, jačaju nas i danas kad se s tugom sjećamo obljetnice Vukovara:

Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali i primili prvi poljubac, netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema? Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film, vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi."

U koloni naših sjećanja prignimo glave, poklonimo se Gradu junaku i njegovim junacima, čuvajmo Vukovar da smrti takve više nikad ne bude. Neka nikad ne zađu u zaborav njegova žrtva i njegovi junaci, neka vječno svijetle istinom, mirom i nadom. Pod srcem Hrvatske neka mirno živi naš Grad heroja zagrljen obalama Dunava i Vuke.

Odmori se, Grade, od posljednje bitke.

Vrisak je utihnuo, postaješ legenda života.

A kad jednom ljubav otključa sva vrata,

Ranjeni će kriknuti: „Nikad više, nikad više rata!“

(Martina Baričević, Legenda Vukovaru)

Tonka Plećaš, 6.a

Grade plača i boli