Ajmo HRVATI se s knjigom!

Autor: Katica Salacan, 12. 11. 2021.

Mjesec hrvatske knjige je manifestacija - projekt koji se odvija na razini države više od dva desetljeća, a pokrovitelj je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Svake godine tijekom mjesec dana, od 15. listopada do 15. studenoga, brojnim aktivnostima i programima u knjižnicama i školama dodatno se promiče knjiga i čitanje. Glavna tema ove godine glasi: Hrvatski autori u Godini čitanja, a moto Ajmo HRVATI se s knjigom! Ovogodišnja manifestacija održala se u okviru Godine čitanja 2021. koja je proglašena na prijedlog Ministarstva kulture i medija.

Projekt u našoj školi koordinirale su prof. hrvatskog jezika Ivana Vatović i knjižničarka Katica Salacan, a u njemu su sudjelovali učenici razredne nastave matične i područnih škola sa svojim učiteljicama (Marija Dodig, Vera Jelčić, Ankica Jakić, Katica Vladimir, Tonćika Popović, Natali Bubalo, Suzana Bubalo, Nikolina Doko, Nevena Mataga, Nikolina Jerković, Danijela Tutavac, Maja Dujmović Mustapić, Sandra Krstičević, Jelena Bebić, Katarina Petković Galov, Antonija Klobučić, Lidija Marić, Ružica Pažin, Ivana Šakota), učenici predmetne nastave sa svojim prof. hrvatskog jezika (Marinka Jurković, Ivona Martinović, Helena Bjeliš, Ana Jogunica, Ivana Vatović, Ana Zmijarević) te učenici Posebnog razrednog odjela sa svojom edukatoricom-rehabilitatoricom Lucijom Vladimir Bilić. Brojnim tematskim radionicama poticala se ljubav prema pisanoj i usmenoj riječi: učenici su zajedno sa svojim učiteljicama čitali priče hrvatskih i svjetskih autora i zavičajne legende te ih ilustrirali, čitali pisali sastavke i pjesme, izvodili lutkarske predstave, izrađivali straničnike za knjige od već korištenih papira misleći  na  ekološki otisak OD STAROG NOVO, crtali naslovnice knjiga i stripove te izrađivali plakate. Posebno su vrijedni bili učenici 4. a razreda učiteljice Vere Jelčić koji su ilustrirali priču Šuma Striborova Ivane Brlić-Mažuranić, a digitalizirali su najuspješniju učenice Mirte Kežić. I ove godine treba pohvaliti i učenike 4.b razreda koji su uz svoju učiteljicu Nikolinu Doko svakodnevno pomagali učenici Petri Markoti u svladavanju Brailleovog pisma.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige, Gradsku knjižnicu u Metkoviću posjetili su učenici 6. c i 8. a razreda u pratnji profesorica hrvatskog jezika Helene Bjeliš i Ivane Vatović. Učenici su pohodili knjižnicu koja je taj dan postala najkreativnije mjesto za učenje. Sudjelovali su u raznim aktivnostima u knjižnici koji su povezani s pričom, čitanjem i pisanjem.  U nekoliko skupina odradili su zanimljive radionice koje je osmislila ravnateljica knjižnice Vesna Vidović. I ove smo godine, unatoč okolnostima, uspješno provele projekt Gradskoj knjižnici u pohode.

I u učionicama je bilo produktivno! Učenici 6. a i 6. b razreda zajedno s profesoricom hrvatskog jezika Marinkom Jurković uspješno su proveli radionicu Pišemo glagoljicu. Učenici petih razreda Josip Vučković i Lucija Bebić su i ove godine dokazali da je književni tekst Singerov Ole i Trufa najpopularniji pa su priču digitalizirali uz poticaj profesorice hrvatskoga jezika Ivone Martinović.

Ove godine Mjesec hrvatske knjige nastojao je, osim promicanja knjige i čitanja kao društvene vrijednosti, osvijestiti i važnost hrvatske knjige i hrvatskih autora.