Svjetski dan autorskih prava uz digitalnu autorsku slikovnicu „Sreća“ Karla Sente

Autor: Katica Salacan, 22. 4. 2021.

Svjetski dan autorskih prava obilježava se svake godine 23. travnja  kao simboličan datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. godine preminuli Miguel de Cervantes i William Shakespeare. Odluka o obilježavanju Svjetskoga dana autorskih prava donesena je na Općoj konferenciji UNESCO-a održanoj u Parizu 1995. godine.

U našoj je školi prigodnim aktivnostima obilježen ovaj nadnevak. Tijekom travnja učenik 6.b razreda Luka Toni Batinović digitalizirao je već tiskanu autorsku slikovnicu „Sreća“ našeg bivšeg učenika škole Karla Sente koji je s njom pobijedio na državnom natječaju „Moja prva knjiga“ 2018. godine. Knjižničarka Katica Salacan je suradnji s razrednicom 6.b razreda Zrinkom Boras održala tematske sate na kojima je prikazana digitalizirana autorska slikovnica, a učenicima je ona poslužila kao primjer preko kojeg su se upoznali s pojmom autorskog djela i prava, te važnošću njegovog poštivanja i zaštite.

Ovim programom učenici su se uključili u projekt „Godina čitanja 2021.“ koji je na prijedlog Ministarstva kulture i medija podržala Vlada Republike Hrvatske, a time i u realizaciju mjere Nacionalne strategije poticanja čitanja. U projektne aktivnosti uključili su se svi naši učenici predmetne nastave sa svojim učiteljicama hrvatskoj jezika te im je prikazana ova digitalna autorska slikovnica.

Učenici su uspješno i aktivno sudjelovali u tematskim radionicama kojima je glavni cilj bio poticanje čitanja te promicanje izdavaštva i znanja o zaštiti intelektualnog vlasništva putem zaštite autorskih prava.