Dan bajki i priča 2021.

Autor: Katica Salacan, 15. 3. 2021.

baj(kaj)mo i pri(ča)jmo s ma(što)m

Dan bajki i priča: baj(kaj)mo i pri(ča)jmo s ma(što)m  manifestacija je koja se već četvrtu godinu zaredom održava u Krapinsko-zagorskoj županiji  koja je poznata pod sloganom „Zagorje- bajka na dlanu“.  Organiziraju je i vode Sekcija za školske knjižnice i Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež pri HKD-u i Knjižničarsko društvo Krapinsko-zagorske županije. Osim popularizacije pripovijedanja, cilj projekta je prikupljanje i publiciranje narodnih bajki, priča i legendi kao dijela kulturne baštine. Ove godine izdana je zbirka „Vilinsko igrišče: hrvatske bajke, priče, legende i vjerovanja“ koja je okupila narodne bajke, priče i legende iz cijele Hrvatske koja je obogaćena učeničkim likovnim radovima inspiriranim pojedinim bajkama te fotografijama vezanim uz sadržaj.

I naši učenici uključili su se u projekt koji je u našoj školi koordinirala knjižničarka Katica Salacan u suradnji s učiteljicama razredne i predmetne nastave (Marija Dodig, Davorka Govorko, Ankica Jakić, Natali Bubalo, Tonćika Popović, Nikolina Jerković, Danijela Tutavac, Katica Vladimir (N), Ana Tot). Brojnim radionicama poticala se ljubav prema zavičajnoj pisanoj baštini; prikupljale su se i čitale legende te ilustrirale. Našu legendu „U kralja od Norina“ za potrebe projekta čitale su učenice 4.c razreda Tereza Jadreško i Karla Senta.

U ovogodišnjoj zbirci „Vilinsko igrišče“ objavljena je jedna od naših najpoznatijih legendi  „U kralja od Norina“ koju je zapisala Matija Manenica u svom diplomskom radu „Tradicijska kultura metkovskog kraja“ prema kazivanju svoje bake Rosande Kežić (rođ. Jerković). Ova naša legenda zauzela je posebno mjesto u zbirci i dobila je sve pohvale glavne urednice i recezentice koje su za nju  rekle:

„U ovoj zbirci izuzetno je zanimljiva i posebna legenda u stihovima na samom njezinom kraju u kojoj se očituje nevjerojatan pjesnički talent anonimnih autora iz naroda. Čitajući ove retke, postajemo svjesni da je imaginacija nezaustavljiva kao vulkan te da izbija na površinu na najmanje očekivanim mjestima.“

Danica Leštek, prof. (glavna i odgovorna urednica zbirke)

„Posebno je zanimljiva legenda „U kralja od Norina“ ispričana tečnim stihovima, a varira poznatu pučku priču „U cara Trajana kozje uši“. Ova je inačica potekla iz sela Vida kod Metkovića koje je sagrađeno na ostacima nekadašnjega antičkoga grada Narona.“

dr. sc.  Diana Zalar (recezentica)

„Vilinsko igrišče: hrvatske bajke, priče, legende i vjerovanja“:

Zvučni zapis legende: