DANI OCA ANTE GABRIĆA

Autor: Ivana Vatović, 25. 2. 2021.

Pod pokroviteljstvom Grada Metkovića od 22. do 28. veljače održava se manifestacija Dani oca Ante Gabrića. Otac Ante Gabrić bio je neumoran i požrtvovan. Razumio je siromahe jer je i sam živio životom krajnje uzdržljivosti i pokore. Otac Ante se žrtvovao do krajnjih granica kako bi nahranio mnoge potrebne i spasio ih od materijalne i duhovne gladi.

Otkako je 2015. godine zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić pokrenuo postupak za proglašenje blaženim oca Ante Gabrića (na 100. godišnjicu njegova rođenja), obilježavaju se dani posvećeni njemu.

Ovogodišnja tema Dana nosi naziv S vjerom do zdravlja. Unatoč izazovnim vremenima, obrazovne, kulturne, vjerske i sportske organizacije sudjeluju uz bogat program.

Nizom školskih aktivnosti, sudjelovanjem u zanimljivim radionicama učenici i nastavnici naše škole podržali su ovu lijepu manifestaciju. Ovom prilikom objavljujemo neobjavljena pisma koje je otac Ante Gabrić poslao 1972. i 1982. godine časnim sestrama u Bošnjacima.  Pisma iz privatne kolekcije datirana 24. kolovoza 1972. i 28. veljače 1982. godine svjedoče o bliskom prijateljstvu našeg misionara i časnih sestara. Teološki osvrt na dosad neobjavljena pisma napisali su naši vjeroučitelji Tomislav Medak i Marinko Tošić. Pismo iz 1972. godine je izloženo uz audiovizualni materijal koji su izradili Karlo Raguž, učenik 8. b i prof. hrvatskoga jezika Ivana Vatović u sklopu filmske radionice. Materijal omogućuje povezivanje fotografija i pisma iz pera oca Ante tipična za njegovo požrtvovno razdoblje.

Učenici 2. d razreda sa svojom učiteljicom Nikolinom Jerković sudjelovali su u likovnoj radionici za virtualnu izložbu koja nosi naziv Kolajna od cvijeća.  Svoje radove izložili su na izložbenom panou u školskom holu.