Svjetski dan močvarnih staništa

Autor: Zrinka BAĆE, 1. 2. 2021.

Dana 2. veljače obilježava se jubilarni 50. Svjetski dan močvarnih staništa. Na taj je dan 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru donesena Konvencija o zaštiti vlažnih staništa koju je do danas potpisalo 170 zemalja, među kojima je i Republika Hrvatska. Konvencija obvezuje zemlje potpisnice na očuvanje močvara na vlastitom teritoriju i predstavlja okvir za međunarodnu suradnju u zaštiti i održivom korištenju močvarnih staništa.

Hrvatska je potpisnica Ramsarske konvencije od 1991. godine, a na Ramsarskom popisu su parkovi prirode Kopački rit, Lonjsko polje i Vransko jezero, planirani park prirode - Delta Neretve te ornitološki rezervat Crna Mlaka.

Močvarna staništa predstavljaju jednu od najvećih vrijednosti biološke i krajobrazne raznolikosti. Uz njih je vezano više od 40% vrsta biljaka i životinja. Vrijednost močvarnih staništa vezana je i uz obnavljanje zaliha podzemnih voda, učvršćivanje obala, zadržavanje hranjivih tvari i sedimenata, ublažavanje klimatskih promjena i pročišćavanje vode. Međutim, to su i najugroženiji ekološki sustavi u svijetu. Zbog isušivanja, onečišćenja i prekomjernoga iskorištavanja njihovih resursa u posljednjih 50 godina izgubljeno je 50% svih močvarnih staništa u svijetu.

Moto ovogodišnjeg Svjetskog dana močvarnih staništa je „Nerazdvojivost voda, močvara i života“. Tako se posebna pozornost daje močvarama kao izvoru slatke vode te se potiču akcije na njihovom obnavljanju i zaustavljanju njihovog gubitka. Cijeli se svijet suočava s nedostatkom slatke vode koja predstavlja veliku prijetnju cijelom čovječanstvu i našem planetu. Koristimo daleko veće količine slatke vode nego što nam je priroda može osigurati, a istovremeno uništavamo močvarne ekosustave. Stoga se ovogodišnjom kampanjom naglašava doprinos močvara količini i kvaliteti slatke vode na Zemlji jer su voda i močvare povezane u nerazdvojnom suživotu koji je presudan za život, našu dobrobit i zdravlje našeg planeta.

Povodom ovog nadnevka u našoj školi učitelji prirode, biologije i geografije održali su tematske sate te s učenicima izradili prigodne virtualne oglasne ploče, a učenici PŠ Vid su zajedno sa svojom učiteljicom Sandrom Krstičević izradili prigodni pano.

„Močvare su izvor života. Ako su močvare oštećene ili izgubljene, tada će i život biti uništen. Močvare ne pripadaju samo trenutnoj, već i budućim generacijama. Ostavite zdrave močvare za naše sljedeće generacije.“