DAN MEĐUNARODNOG PRIZNANJA REPUBLIKE HRVATSKE – 15.1.

Autor: Keti Petrović, 11. 1. 2021.

Republika Hrvatska stekla je na današnji datum, 15. siječnja 1992., međunarodno priznanje vođena politikom tadašnjeg hrvatskog vrha na čelu s predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom.

Priznanje Hrvatske uslijedilo je  15. 1. 1992. i njezinu želju potvrdila je Međunarodna zajednica.   Osim Njemačke, 15. siječnja Hrvatsku je priznalo i ostalih 11 članica Europske zajednice, danas poznate pod nazivom Europska unija. Nakon  što je njemački ministar vanjskih poslova Hans Dietrich Genscher potvrdio da Hrvatska ispunjava  sve uvjete  koje je Europska zajednica odredila za priznanje, u Hrvatskoj je uslijedilo veliko slavlje.

Toga povijesnog dana Hrvatsku  je kao slobodnu i suverenu državu priznalo 12 članica Europske zajednice. Već prije to je učinilo 19 drugih država.

Nastalo je oduševljenje, predsjednik Franjo Tuđman toga je dana u obraćanju narodu rekao:

„Održali smo se u prošlosti, pobijedili u sadašnjosti i naša je budućnost”.

Time  je Hrvatska ušla u zajednicu  slobodnih naroda svijeta kao 178 država.

U želji da posebno uveličamo ovaj datum i obilježimo ovaj dan, učenici sedmih razreda iz povijesti su dobili razne zadatke i aktivnosti proučiti nacionalne simbole, hrvatskog naroda i drugih naroda (osim himne, zastave i grba, dakle i neslužbene simbole). Rezultate istraživanja učenici su  napisali na zasebnim listovima papira, ilustrirajući ih  vlastitim crtežima.

Kroz povijesnu priču (dokazivanje povijesne perspektive i analiziranje višestruke uzročnosti, uočiti  utjecaj različitih ideja i ljudskih interesa na odnose  među nacijama i državama) pokazati vještinu razumijevanja i povezivanja  i sve to prezentirati kao jednu cjelinu  - Hrvatska od njezinog osamostaljenja  i  Međunarodnog priznanja pa sve do vremena kada postaje dio zajednice EU.

Učeničke aktivnosti :

- Strip - Međunarodno priznanje Hrvatske 15.1. (Luka Toni Batinović, 6.b)

- Simboli Hrvatske - Hrvatska himna u izvedbi Mie Negovetić

- Strip – Simboli zastave EU, njeno značenje (Luka Toni Batinović, 6.b)

- Nacionalni simboli  – Hrvatska je članica EU, (učenici 7.b razreda) uz himnu Oda radosti.