ANALIZA PROVEDENE ANKETE

Autor: Danijela Zrilić, 18. 4. 2020.

Dragi učitelji, učenici…

Razvojno pedagoška služba provela je anketu u kojoj je sudjelovalo 190 učenika razredne nastave, 245 učenika predmetne nastave, 19 učitelja razredne nastave i  29 učitelja predmetne nastave. Ovim putem se zahvaljujemo što ste odvojili svoje vrijeme za ispunjavanje ankete, kojoj je cilj bio dobiti podatke o nastavi na daljinu, kako unaprijediti rad, ispraviti nedostatke, ali i istaknuti prednosti.

Drago nam je da i učenici i učitelji u velikoj većini snalaze u ovom obliku nastave. 45,7% učenika PN je dalo ocjenu vrlo dobar,  46,3% učenika  RN dalo je također ocjenu vrlo dobar. Većina učenika je istaknula da ima svoj uređaj  kojim prati nastavu na daljinu i to 91,4% učenika predmetne nastave i 53,2 % učenika razredne nastave.

Učenici imaju ponekad imaju tehničkih problema, a najčešće navode loš internet, preopterećenost mreža.

Učitelji smatraju kako im problem u nastavi na daljinu stvara nedostatak socijalnog kontakta, kvalitetna i povratna informacija od učenika, nemotiviranost,  kao i neredovit rad učenika. Navode kako su nedostaci nastave na daljinu to što nema interakcije, teško je procijeniti samostalnost rada, nemogućnost primjene sadržaja u punom opsegu. Ono što navode kao prednost  je da učenici uče svakodnevne vještine, sami organiziraju vrijeme, samostalniji su, novi načini podučavanja. Da im je potrebna podrška za motiviranje smatra 37,9 % učitelja predmetne nastave, a 36,8 % tehničke podrške za učitelje razredne nastave.

Svi sudionici ankete se slažu kako im nastava na daljinu oduzima više vremena nego uobičajna nastava.  44, 5% učenika predmetne nastave i 91,1 % učenika razredne nastave smatra da im učitelji daju sasvim dovoljno vremena da se obaveze izvrše. Također im je  potrebna podrška zbog puno gradiva, straha kako će proći ova školska godina. Velika većina učenika se slaže da im je puno lakša nastava u školi i raduje se povratku u školu.

Ono što sigurno znamo da ćemo se vratiti u školske klupe, pa ćemo biti veseliji, motiviraniji , sposobniji, ali i bogatiji za jedno novo iskustvo. Nadamo se da su vam ovi rezultati  ankete pokazali na čemu moramo i mi i vi dragi učenici  raditi kako bi bili što uspješniji i zadovoljniji ovim oblikom rada.

Kalendar 2020./21.

EPIDEMIOLOŠKE MJERE