2. Literarni natječaj „Perom o Neretvi“

Autor: Marinka Jurković, 12. 4. 2019.

Prije točno godinu dana rekli smo doviđenja, i evo nas opet! Mnogo ljubavi prema zavičaju - neretvanskoj dolini, a posebno rijeci Neretvi opet se izlilo iz radova učenika sudionika 2. Literarnog natječaja Perom o Neretvi. U predvorju naše škole upriličeno je u četvrtak, 11. travnja 2019. godine svečano proglašenje pobjednika drugoga po redu  natječaja, a priredile su ga uz suorganizatora, Ogranak MH, članice Aktiva hrvatskoga jezika, profesorice Marinka Jurković, Ivona Martinović i Ivana Vatović.

Početkom siječnja 2019. raspisao je Ogranak MH iz Metkovića u suradnji s našom školom novi, drugi po redu, natječaj kojim je pozvao sve osnovnoškolce iz doline Neretve da se natječu literarnim  radovima o svojoj rijeci. Tema ovoga drugog  natječaja opet je rijeka Neretva koja je neiscrpno nadahnuće svim stanovnicima naše doline. Natječaj je zamišljen kao povod za obilježavanje Dana hrvatske knjige i Dana planeta Zemlje, nadnevaka koje obilježavamo  22. travnja. Literarni natječaj je motiviran željom da najmlađi iskažu svoje kreativne sposobnosti i da se povežu učenici i učitelji neretvanskih škola. Sve to se pokazalo na svečanoj dodjeli priznanja i nagrada.

Program je vodila profesorica Ivana Vatović, a počeo je čitanjem prošlogodišnje pobjedničke pjesme koju je kazivala profesorica Ivona Martinović. U uvodnom dijelu programa nazočnima se obratila ravnateljica Škole koja je pozdravila sve nazočne te izrazila radost zbog nastavka ovoga lijepog projekta. Nakon toga nazočne je pozdravio i profesor Božidar Lovrić, predsjednik ogranka MH i ujedno predsjednika Organizacijskog odbora za provedbu Natječaja te gospodin Ivan Nadilo, predsjednik Prosudbenoga povjerenstva Natječaja u kojemu su uz njega sjedile još i profesorice Martina Pačić, Željana Volarević i Vesna Vidović.

U zabavnom dijelu programu sudjelovale su naše učenice  Melani Primorac,  Radojka Volarević i Lara Jurković s recitacijom i monolozima (pripremile su ih njih njihove učiteljice hrvatskoga jezika Marinka Jurković i Ivana Vatović) te Veliki pjevački zbor s pjesmom Over the rainbow uz dirigentsku palicu profesorice Ljupke Sršen Gutić i glasovirsku pratnju profesorice Zrinke Boras.

Najsvečaniji dio programa sastojao se od proglašenja najboljih, dodjele priznanja i nagrada te čitanja nagrađenih radova. Tri su rada pohvaljena:

1. HELENA MEDAK, 5. r. / OŠ „Ivo Dugandžić – Mišić“, Komin - Neka rika smaragdne boje
  2.  IVA BATINOVIĆ,  4. r.  /OŠ don M. Pavlinovića, Metković - Život s Neretvon
  3.  EVA MIHALJEVIĆ, 3. r. / OŠ don M. Pavlinovića, Metković  -  Kistom umjesto riječima.

Pohvaljene radove pročitala je profesorica Ivona Martinović,  a pohvalnice  dodijelila Marinka Jurković, obje članice povjerenstva za provedbu natječaja.

Nagrađeni učenici su:

Prva nagrada:   ANA ERAK,  7. r.  OŠ Vladimir Nazor,  Ploče  -  Mriža čvrsta čvora

Druga nagrada:  MIHAEL DODIG,   5. r.   OŠ S. Radića, Metković  - Naš Gnjurko

Treća nagrada  MARKO ALBANEZI,   7. r.  OŠ Vladimir Nazor, Ploče - Neretvi

Nagrade su dodijelili uvaženi članovi Ogranka MH; profesor Božidar Lovrić, predsjednik Ogranka MH, gospodin Ratko Krstičević, dopredsjednik Ogranka MH te gospodin Ivo Nadilo, tajnik Ogranka, a nagrađene radove pročitala je Marinka Jurković.

Na kraju je ravnateljica  svim mentoricama učenika sudionika natječaja dodijelila zahvalnica, a dobile su je profesorice Marina Burđelez i Ivana Pudar-Pećar iz Vladimir Nazor; Ploče; Mirela Šalković, Barbara Šuman i Silvija Krmić izIvo Dugandžić Mišić; Komin,  Slavica Jakišić i Ivana Milić izOpuzen;  Karmen Matić Vidović, Zora Vučković, Gorana Ćelić izKula NorinskaTatjana Hazirović Juračić, Manuela Šiljeg Malezija i  Aleksandra Lukić Skelić iz OŠ S. Radića, Metković te Ivona Martinović, Helena Bjeliš, Ana Jogunica, Tonćika Popović, Dragica Jerković, Nevena Mataga, Marinka Jurković,  Ivana Vatović te  Dubravka Šešelj (za kreativno rješenje priznanja za nagrađene) iz naše škole.

S ove lijepe svečanosti upućena je poruka da će Natječaj nastaviti živjeti i ubuduće i da će se njime nastaviti poticati učeničko stvaralaštvo i ekološka osviještenost koja je zalog za budućnost. Moderatorica programa s publikom se oprostila riječima: Doviđenja do sljedećega natječaja PEROM O NERETVI!