Tjedan solidarnosti

Autor: Zrinka BAĆE, IVANA JERKOVIĆ, 28. 1. 2019.

Tjedan solidarnosti koji društva Crvenog križa obilježavaju svake godine od 8. do 15. prosinca samo je jedan u nizu tjedana u kojemu sva županijska, gradska i općinska društva Crvenoga križa vođena temeljnim načelima djelovanja pomažu socijalno najugroženijim osobama. Ipak, to je tjedan u kojemu društva Crvenog križa socijalno ugroženim obiteljima dijele dodatne obiteljske pakete koji su ove godine bogatiji za mandarine i jabuke koje su nabavljene preko projekta Ministarstva poljoprivrede i Europske unije.

Društva organiziraju humanitarne akcije u kojima građani svojom donacijom mogu dodatno pomoći ljudima u potrebi, ali i starijim osobama te nemoćnima i bolesnima. Postavljaju se posebno označene kutije u supermarkete i na trgove kako bi svima koji žele pomoći to bilo što lakše i dostupnije. Mnoga društva organiziraju akcije dobrovoljnog darivanja krvi te mjerenje tlaka i šećera u krvi kako bi i na ovaj način predstavili neke od djelatnosti Crvenog križa.

Ove godine u pripremi je otvaranje novih socijalnih trgovina, a dio prikupljenih donacija dobrodošao je za popunu asortimana postojećih u koje svakodnevno dolaze korisnici kojima Crveni križ osigurava osnovne životne namirnice za najugroženije.

Kako sve ove aktivnosti ne bi bile moguće bez volontera koji daruju svoje vrijeme, ali i znanje, osnivaju se klubovi mladih volontera koji okupljaju polaznike osnovnih i srednjih škola i fakulteta kako bi ih uključili u djelovanje Crvenog križa.

Naša škola se pridružila ovoj akciji kroz nekoliko aktivnosti. Razrednici sa svojim razredima  prikupljali su novčana sredstva. Učiteljica Suzana Bubalo i njen 2.a razred sudjelovao je u humanitarnoj akciji Uljepšaj baki Božić u suradnji s Udrugom Dobra i Crvenim križem. Cilj akcije bio je prikupljanje prehrambenih proizvoda, darivanje potrebitih i razvijanje  suosjećanja prema svim ljudima.

Ovim putem najsrdačnije zahvaljujemo svima na uloženom vremenu i pomoći.